https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/existuji-quotcertifikovanequot-konzervy-pro-psy-a-kocky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Existují "certifikované" konzervy pro psy a kočky?

dotaz: 198

19. ledna 2005 | Daniel Zmátlo
Dobrý den,

rád bych se zeptal, jestli u nás existují nějaké "biokonzervy" pro psy a kočky, mající nějakou známku na úrovni třeba naší "zelené zebry" nebo britské "freedom food" zaručující ekologickou šetrnost a hlavně ohleduplné chování ke zvířatům...

Děkuji




odpověď:


1. dubna 2005

O informace jsme požádali Lubomíru Chlumskou z Nadace na ochranu zvířat. „V cizině vyrábí krmivo, které je 100% bio, a splňuje tedy evropské standardy pro ekologické zemědělství, firma Yarrah,“ píše Chlumská. Podle ní je toto krmivo v západní Evropě běžně k dostání v bioprodejnách a prodejnách zdravé výživy. „U nás zatím, pokud vím, v prodeji není,“ dodává. I podle Kamila Pecky z Kontroly ekologického zemědělství (KEZ) zatím nikdo oficiálně ekologické konzervy nevyrábí. (Aktualizace 8.4.2009: Ina Koldová ze společnosti Anbio nás informovala, že biovýrobky firmy Yarrah jsou k dostání na internetový stránkách www.anbio.cz nebo v bioprodejnách.)

Lubomíra Chlumská dál upozorňuje, že s ohleduplností krmiv pro domácí zvířata souvisí i problém testování krmiva. Někteří ze známých výrobců podle ní testují své krmivo na zvířatech poměrně krutými metodami. „Při výběru krmiva mohou tedy lidé volit mezi krmivy firem, které testují, nebo těch, které netestují.“

Testováním krmiv na zvířatech se zabývá britská organizace British Union for the Abolition of Vivisection (BUAV), informace o testování krmiva na zvířatech lze najít na adrese www.buav.org/campaigns/petfood/index.html. Na stejných stránkách najdete i seznam firem testujících žrádlo na zvířatech a i těch, které testování neprovádějí.

O pomoc s dotazem jsme požádali i firmy, které působí v oblasti výživy domácích zvířat. Odpověděl nám Leoš Železný z firmy Masterfoods. Podle něho „existuje kategorie krmiv pro zvířata, která mají za sebou výzkumné veterinární centrum. Ta se zabývají seriózním výzkumem a výsledkem jsou krmiva, která svým působením podporují dobrý zdravotní stav zvířat, pokrývají jejich energetické požadavky v jednotlivých stadiích života apod.,“ říká Železný. „Na jejich výrobu se používají suroviny, jež zůstaly na jatkách po technologickém opracování masa, které bylo určeno pro výživu lidí (tedy vnitřnosti, zbytky masa na opracovaném drůbežím trupu apod). S narůstající výrobou biomasa pro lidi zůstává i biosurovina pro tuto výrobu,“ vysvětluje. Ani on ale nezaznamenal na českém trhu biovýrobky pro zvířata, ovšem v okolních zemích prý jeho zaměstnavatel nabízí krmivo pro psy Pedigree Bio a pro kočky Whiskas Bio. „Jejich výroba podléhá zvláštním opatřením, aby nemohlo docházet k míchání normální a bio suroviny při výrobě a vše dozoruje státní veterinární správa v zemi původu. Tyto továrny vlastní speciální certifikáty na tuto zvláštní bio výrobu. Maso v bio konzervách má tedy stejné parametry jako biomaso určené pro výživu lidí,“ dodává Železný. Podle BUAV ovšem výrobce jak Pedigree, tak Whiskas své produkty testuje na zvířatech, a to způsoby, které organizace na ochranu zvířat odmítají.

Další možnou alternativou je italská rostlinná výživa pro psy a kočky AmiDog a AmiCat. V současnosti je u nás můžete koupit v internetovém obchodě Dobrý krámek. Podle informací na stránkách Dobrého krámku nepocházejí "žádné použité suroviny a složky ze zabitých zvířat a žádná ze surovin nebyla testována na zvířatech. Produkty AmiDog a AmiCat jsou hypo-alergenní, jsou zcela bez obsahu umělých barviv a konzervantů, neobsahují geneticky manipulované suroviny. Představují kompletní výživový program, studie dokazují jejich vyváženost pro zdraví a kondici psů a koček." Koupit nebo najít více informací o těchto krmivech můžete na www.aminews.cz.

Jan Šatoplet, mm
Autoři jsou redaktory EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 198".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist