https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/fluorizuje-se-u-nas-pitna-voda?ids%5Bx37b2b6a3ddafe6e7d91ea7358ce2107d%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fluorizuje se u nás pitná voda?

dotaz: 109

5. dubna 2001 | Josef Machytka
Dobrý den.
Chtěl bych sehnat nějaké informace ohledně fluoru ve vodě. Nevíte, zda se u nás provádí fluorování vody a pokud ano, jaký je výsledný obsah fluoru v pitné vodě? Je fluor, resp. fluoridy, obsažen i v balené pitné vodě? A pokud ano, v jakém množství?
S pozdravem



odpověď:


25. května 2001

Vážený pane Machytko,
jak jsem se dozvěděl na Ministerstvu zdravotnictví, v České republice se již fluorizace neprovádí. Přesný důvod se mi nepodařilo zjistit. Část pravdy můžete asi najít v následujícím textu.
Za optimální koncentrace fluoridů v pitné vodě se považuje 1,0 mg/litr. Toto je údaj z encyklopedie Diderot. Fluorizace může být místní (obklady) či celková, což jsou tablety a fluorizování vody.
U fluorizace lze také používat termín fluoridace či fluoridování vod.
Podle webové encyklopedie může snižovat kazivost o 60 - 70 %. Tento údaj bych však bral s rezervou, nedohledal jsem jej nikde jinde. K druhé části Vašeho dotazu sem připojuji odpověď ing. Felčárka z tiskového oddělení Ministerstva zemědělství:
"Fluorizace pitné vody byla určitým zdravotním trendem, se kterým se začalo na konci 70-let. Touto cestou měl být zajištěn přísun fluoru do lidského těla, kde hraje důležitou roli při prevenci kazivosti zubů. Mělo se tak v rámci celé populace bránit problémům a následkům, které z toho vyplývají. (Podobně jako plošná jodizace jedlé soli je prevence proti zbytnění štítné žlázy, dnes si můžete koupit jodizovanou i nejodizovanou sůl). Bohužel nevím jak byla celá akce hodnocena a do jaké míry došlo ke zlepšení. Někdy po roce 1989 se s plošnou fluorizací přestalo, protože nebyl ustanoven (a dodnes není) žádný předpis, který by to ukládal, opět nevím z jakého důvodu, snad statistické vyhodnocení, či přenechání odpovědnosti za zdraví na každém jedinci zvlášť ...?"

V Mladé frontě Dnes vyšly 10. září 2001 dva články, které s dotazem přímo souvisejí:
Proč se už nedává fluor do vody
Zuby se dětem kazí víc než dříve

S pozdravem

Martin Mach
redaktor EkoListu


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 109".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Toxicky efekt fluoridu. - 9. 9. 2011 - Radek

Velice poučný článek, bohužel se o tomto problému příliš neví... Nejdřív jsem tomu moc nevěřil, ale opravdu ve většině zubních past je obsažen a po přečtení varování jsem trochu znejistil...

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist