Fluorizuje se u nás pitná voda?
dotaz: 109
5. dubna 2001 | Josef Machytka
5. dubna 2001 | Josef Machytka
Dobrý den.
Chtěl bych sehnat nějaké informace ohledně fluoru ve vodě. Nevíte, zda se u nás provádí fluorování vody a pokud ano, jaký je výsledný obsah fluoru v pitné vodě? Je fluor, resp. fluoridy, obsažen i v balené pitné vodě? A pokud ano, v jakém množství?
S pozdravem
Chtěl bych sehnat nějaké informace ohledně fluoru ve vodě. Nevíte, zda se u nás provádí fluorování vody a pokud ano, jaký je výsledný obsah fluoru v pitné vodě? Je fluor, resp. fluoridy, obsažen i v balené pitné vodě? A pokud ano, v jakém množství?
S pozdravem
odpověď:
25. května 2001
Vážený pane Machytko,
jak jsem se dozvěděl na Ministerstvu zdravotnictví, v České republice se již fluorizace neprovádí. Přesný důvod se mi nepodařilo zjistit. Část pravdy můžete asi najít v následujícím textu.
Za optimální koncentrace fluoridů v pitné vodě se považuje 1,0 mg/litr. Toto je údaj z encyklopedie Diderot. Fluorizace může být místní (obklady) či celková, což jsou tablety a fluorizování vody.
U fluorizace lze také používat termín fluoridace či fluoridování vod.
Podle webové encyklopedie může snižovat kazivost o 60 - 70 %. Tento údaj bych však bral s rezervou, nedohledal jsem jej nikde jinde. K druhé části Vašeho dotazu sem připojuji odpověď ing. Felčárka z tiskového oddělení Ministerstva zemědělství:
"Fluorizace pitné vody byla určitým zdravotním trendem, se kterým se začalo na konci 70-let. Touto cestou měl být zajištěn přísun fluoru do lidského těla, kde hraje důležitou roli při prevenci kazivosti zubů. Mělo se tak v rámci celé populace bránit problémům a následkům, které z toho vyplývají. (Podobně jako plošná jodizace jedlé soli je prevence proti zbytnění štítné žlázy, dnes si můžete koupit jodizovanou i nejodizovanou sůl). Bohužel nevím jak byla celá akce hodnocena a do jaké míry došlo ke zlepšení. Někdy po roce 1989 se s plošnou fluorizací přestalo, protože nebyl ustanoven (a dodnes není) žádný předpis, který by to ukládal, opět nevím z jakého důvodu, snad statistické vyhodnocení, či přenechání odpovědnosti za zdraví na každém jedinci zvlášť ...?"
V Mladé frontě Dnes vyšly 10. září 2001 dva články, které s dotazem přímo souvisejí:
Proč se už nedává fluor do vody
Zuby se dětem kazí víc než dříve
S pozdravem
Martin Mach
redaktor EkoListu
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 109".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Jodizace pitné vody - 2. 11. 2006 - Martin Mach/EkoListPřeji pěkný den,o jodizaci pitné vody Vám mnoho neřeknu. Pokud vím, jodizují se potraviny, typicky sůl, o jodizování pitné vody jsem neslyšel ani jsem to nikde nenašel. Je mi líto. |