https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/hrozi-po-povodnich-masivni-narust-vyskytu-komaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hrozí po povodních masivní nárůst výskytu komárů?

dotaz: 141

21. září 2002 | Hana Řipková
Hrozí po povodních masivní nárůst výskytu komárů? Dá se komárům nějak šetrně bránit?



odpověď:


24. října 2002

Lze čekat zvýšený výskyt komárů především v těch oblastech, kde jsou s komáry pravidelně problémy. Jedná se především o komáry rodu Aedes, kteří kladou vajíčka na vlhký substrát na okraj ruzných periodických tůní, ale i tam, kde voda pravidelně kolísá, v zásadně však na břehy stojatých vod. Když voda tato místa zaplaví, z vajíček se líhnou larvičky, které se rozplavou, nicméně mají tendenci se držet spíš u břehu.

Dospělí komáři se líhnou během dvou týdnů přímo z vodní hladiny. Při povodních se zaplaví obvykle všechna vajíčka, která v dané oblasti jsou, tedy i tam, kde by se v případě suššího roku třeba voda vůbec nezvedla, což je taky důvod vyššího výskytu komárů po povodních.

Nejlepší obrana je odčerpat všechny zbytky stojící vody, ale to je většinou nemožné, zejména ruzně na lukách a v lesích. Zatím zřejmě nejúčinnější a nejšetrnější preparáty proti komářím larvám jsou přípravky na bázi Bacillus thuringiensis var israelensis a Bacillus sphaericus, i když nejsou nejlevnější, které se aplikuji na vodní plochy.

Krom komárů Aedes ovšem u nás žijí ještě komáři rodu Anopheles a pár jiných rodů, ze kterých je snad třeba zmínit Culex pipiens molestus, který žije především v zaplavených podzemních prostorách a odtud vyletuje do bytů. Častý bývá na sídlištích, kde je vysoká hladina spodní vody, zejména v různých šachtách a ve štolách, kterými jsou propojeny domy s dálkovým vytápěním a podobně. Tam je potřeba se podívat do sklepů a zvednout poklopy těchto šachet a zkontrolovat, jak to tam vypadá s vodou. Ideální použití pro tyto učely je Bacillus sphaericus, ale myslím si, že i klasické běžné insekticidy zde lze použít, protože zde asi nic jiného nevyhubíte.

Co se rodu Anopheles týče, ti kladou stejně jako komáři rodu Culex vajíčka rovnou na hladinu a nečekají, zda se zvedne voda. Nicméně nejsou to komáři, kteří by u nás měli nějak masový výskyt.

Ohledně konkrétních preparátů, které se u nás běžně používají k plošným postřikům, je dobré se informovat u firmy, která postřik provádí.

S pozdravem Váš

RNDr. Jiří Olejníček, CSc.
Institute of Parasitology
Branišovská 31
370 05 České Budějovice


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 141".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist