https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-a-cim-zateplit-sklenene-cihly-luxfery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak a čím zateplit skleněné cihly - luxfery?

dotaz: 250

7. ledna 2010 | Dáša Tichá
Prosím o radu, je-li možné nějakým způsobem provést zateplení velké plochy skleněných cihel na schodišti, aby zůstala zachovaná prostupnost světla? Děkuji



odpověď:


27. ledna 2010

O odpověď jsme požádali Karla Srdečného, poradce v oblasti úspor energie ve společnosti EkoWATT.

Stěny ze skleněných tvárnic (tzv. luxfery, copilit) silně nevyhovují současným požadavkům. Izolují o málo lépe než okno s jednoduchým zasklením. Jejich „zateplení“ lze řešit několika způsoby:

Je možné coplilitové stěny vybourat a osadit neotevíravé okno o ploše cca 1/3 až 1/2 původního otvoru. Zbývající část zazdít, např. plynosilikátovými tvárnicemi (Ytong). Tato vyzdívka pak může být zateplena (pokud se zateplují ostatní obvodové stěny). Díky lepší světelné propustnosti skla oproti copilitu (80 % oproti 60 %) nedojde k tak výraznému snížení osvětlení. Sníží se však ztráty tepla.

Esteticky méně vhodnou variantou je část copiltové stěny ponechat a zateplení nalepit přímo na ně. Z vnitřní strany copilit zatřít barvou či překrýt obkladem. Toto řešení lze akceptovat v technických prostorách, garážích a podobně. Náklady cca 3200 Kč/m2.

Jinou možností je před stávající copilitovou stěnu v celé ploše předsadit z vnějšku stěnu z dutinkového polykarbonátu (obchodní název např. Makrolon, Lexan aj.). Optimální je použití čiré dvouvrstvé desky tl. 10 mm. Tím nedojde k zásahu do interiéru a stávající vzhled budovy bude v zásadě zachován. Další výhodou je odolnost proti rozbití. Omezením zde mohou být požadavky na požární bezpečnost, zejména v chodbách bytových domů apod.

Pokud by orgán památkové péče požadoval zachování sklobetonové konstrukce, je možno předsadit před stávající stěnu další luxferovou stěnu. To lze provést nejlépe současně se zateplením obvodových stěn, tak aby obě nové konstrukce lícovaly obdobně jako původní. Z tepelně-technického hlediska jde o krajně nevhodné řešení!

Copilit lze případně osadit i zevnitř, energeticky však jde o méně vhodné řešení (v konstrukci zůstanou tepelné mosty).

Poslední možností je předsadit k luxferové stěně prosklení z interiéru, aby zůstala zachována původní konstrukce.

Čeho lze dosáhnout a co to asi bude stát?

  Součinitel prostupu tepla U [W/m2.K] Náklady na zateplení [Kč/m2]
původní stav - luxfery
3,2
 
vybourání, osazení 1/3 plochy neotevíravým oknem, dozdění a vnější zateplení KZS
0,56
3 800
vybourání, osazení 1/3 plochy neotevíravým oknem, vnější zateplení (KZS) nalepeno na copilit
0,59
3 200
předsazení stěny z dutinkového polykarbonátu
1,2
2 100
předsazení stěny z luxfer
1,4
2 950
předsazení vnitřní prosklené stěny
0,8
6 500

Karel Srdečný
Autor je poradcem v oblasti úspor energie ve společnosti EkoWATT.



Zeptejte se v energetických poradců:

1. února 2010

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Jak se luxfery vyrábějí? Podívejte se na video:

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 250".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist