https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-automobily-ovlinuji-zivotni-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak automobily ovliňují životní prostředí?

dotaz: 131

5. prosince 2001 | Kateřina Foretová
Vážení ekologové,
chtěla bych Vás požádat o zaslání informací, co z provozu automobilů v ČR má největší vliv na poškozování životního prostředí.
Děkujiodpověď:


13. prosince 2002

Automobily obecně způsobují nejvíce negativních vlivů na životní prostředí a zdraví lidí ze všech druhů dopravy (v průměru asi 90 % všech hlavních škodlivin, 9 % železnice, zbytek letecká doprava a vodní doprava).

Jde o tato negativa:

1) znečištění ovzduší (emise oxidu uhelnatého CO, těkavých organických látek, oxidu dusíku = NO + NO2, oxidu siřičitého SO2, ozónu O3 a prachových částic)
2) znečištění vody a půdy (zejména havárie nákladních aut s nebezpečným nákladem)
3) nehody (mrtví, zranění, týká se i mrtvé zvěře)
4) hluk a vibrace
5) zábor půdy a parcelace krajiny (zejména výstavbou infrastruktury - dálnice, rychlostní silnice, vodní přehrady a kanály)
6) spotřeba energie (zejména neobnovitelné - ropa)
7) emise oxidu uhličitého (nemá negativní vliv na lokální úrovni, ale podílí se hlavně na globální změně klimatu jako jeden ze skleníkových plynů).

V ČR je asi největší problém v růstu emisí CO2 (nyní v ČR tvoří zatím 9 % všech emisí, ale trend je vzrůstající), v neklesání emisí oxidu dusíku (46 % všech emisí v ČR) a těkavých organických látek (30 %), dále stále velká nehodovost, neřešení hluku (ve velkých městech je postiženo hlukem asi 50 % obyvatel, ve středně velkých asi 30 % lidí. Hluk je i podél hlavních komunikací - dálnic a rychlostních silnic, eventuálně i železnic (moc se neřeší výstavba protihlukových stěn).

To je asi v krátkosti vše, více informací naleznete na webu Českého a Slovenského dopravního klubu dopravniklub.ecn.cz (Dopravní zprávy č. 2/2000 nebo v nabízených knihách na webu).
S pozdravem

Miroslav Patrik
Český a Slovenský dopravní klub


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 131".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist