https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-je-to-s-poplatky-za-ekologickou-likvidaci-elektrospotrebicu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak je to s poplatky za ekologickou likvidaci elektrospotřebičů?

dotaz: 227

4. března 2007 | Občanská poradna Třebíč
Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem naší klientky. Klientka zakoupila lednici a mrazák značky Ardo. Zaplatila kupní cenu a také 420 Kč za likvidaci odpadů PHE. Takto to má rozúčtováno na kupním dokladu. Na záručním listu k výrobku si pak přečetla, že dodavatel zaručuje v souladu se zněním zákona bezplatný zpětný odběr a následnou ekologickou likvidaci těchto výrobků. Mohli byste nám prosím vysvětlit tuto problematiku a také to, zda může a dle jakého zákona prodejce žádat poplatky za likvidaci odpadů, když v záručním listu je uvedena zmínka o bezplatnosti?

Děkuji
odpověď:


23. března 2007

Přeji pěkný den,

vaše klientka se nemusí bát, nebyla podvedena. Vše je v pořádku, je to jen pro obyčejného člověka trochu nepřehledné.

V srpnu 2005 vstoupila v platnost vyhláška, která ošetřuje tzv. zpětný odběr odpadů z elektrozařízení, více viz zprávy Na elektrozařízeních od půlky srpna přibudou nové značky z 4. srpna 2005 a Prováděcí vyhláška k elektroodpadu není, povinnosti ano z 18. srpna 2005. Každý výrobce/dovozce si od srpna 2005 připočítává k ceně svého výrobku i náklady na budoucí ekologickou likvidaci tohoto výrobku. Tyto náklady jsou rovnou zahrnuty do ceny výrobku. Prodejce/dovozce pak tvrdí, že spotřebitel bude mít likvidaci výrobku zdarma. Je to trochu zavádějící: spotřebitel likvidaci uhradí, ale už při nákupu výrobku. Až tento výrobek za pár let doslouží, tak jej spotřebitel při nákupu nového výrobku vrátí a likvidaci uhradí výrobce/dovozce. Jinak řečeno, spotřebitel si tuto likvidaci u výrobce předplatil při nákupu výrobku. Cena se tak skládá z nákladů na budoucí likvidaci, ale také z nákladů za materiály a výrobu, pracovní sílu, přepravu, reklamu atd., spojenými s daným výrobkem.

Je tu ale velké množství elektrozařízení, která se na trh dostala před srpnem 2005. U tohoto odpadu nelze dost dobře chtít, aby jeho likvidaci hradili výrobci/dovozci. Je to proto, že část jich v té době nemusela existovat, nebo naopak část tehdejších výrobců/dovozců již zanikla nebo se přeorientovali na jinou výrobu. Tento odpad se nazývá historickým odpadem a jeho ekologickou likvidaci hradí přímo spotřebitelé při nákupu nového zařízení. Je to tzv. poplatek za historicky elektroodpad (PHE), poplatek se také někdy nazývá jako viditelný poplatek. Je součástí tvorby ceny a výpočtu DPH. Tento poplatek za historický odpad se bude platit do roku 2011, u některých spotřebičů až do roku 2013. Výše poplatku za historický odpad se pohybuje od korun za malé spotřebiče a zařízení až po stovky korun za ty velké.

Takže když se mi dnes například rozbije lednice a já si půjdu koupit lednici novou, zaplatím cca 9000 Kč za výrobu a likvidaci této nové lednice a k tomu mi prodavač připočítá poplatek za historický elektroodpad cca 400 Kč za likvidaci té staré dosloužilé lednice. A k tomu DPH.

Evropský sociální fond
Tento text vznikl díky projektu Environmentální občanské poradenství, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Za obsah článku je výhradně zodpovědná redakce Ekolistu a nelze jej v žádném případě považovat za názor Evropské unie.

 

Martin Mach
Autor je redaktorem EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 227".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist