Jak je to s poplatky za ekologickou likvidaci elektrospotřebičů?
4. března 2007 | Občanská poradna Třebíč
obracím se na Vás s dotazem naší klientky. Klientka zakoupila lednici a mrazák značky Ardo. Zaplatila kupní cenu a také 420 Kč za likvidaci odpadů PHE. Takto to má rozúčtováno na kupním dokladu. Na záručním listu k výrobku si pak přečetla, že dodavatel zaručuje v souladu se zněním zákona bezplatný zpětný odběr a následnou ekologickou likvidaci těchto výrobků. Mohli byste nám prosím vysvětlit tuto problematiku a také to, zda může a dle jakého zákona prodejce žádat poplatky za likvidaci odpadů, když v záručním listu je uvedena zmínka o bezplatnosti?
Děkuji
odpověď:
23. března 2007
Přeji pěkný den,
vaše klientka se nemusí bát, nebyla podvedena. Vše je v pořádku, je to jen pro obyčejného člověka trochu nepřehledné.
V srpnu 2005 vstoupila v platnost vyhláška, která ošetřuje tzv. zpětný odběr odpadů z elektrozařízení, více viz zprávy Na elektrozařízeních od půlky srpna přibudou nové značky z 4. srpna 2005 a Prováděcí vyhláška k elektroodpadu není, povinnosti ano z 18. srpna 2005. Každý výrobce/dovozce si od srpna 2005 připočítává k ceně svého výrobku i náklady na budoucí ekologickou likvidaci tohoto výrobku. Tyto náklady jsou rovnou zahrnuty do ceny výrobku. Prodejce/dovozce pak tvrdí, že spotřebitel bude mít likvidaci výrobku zdarma. Je to trochu zavádějící: spotřebitel likvidaci uhradí, ale už při nákupu výrobku. Až tento výrobek za pár let doslouží, tak jej spotřebitel při nákupu nového výrobku vrátí a likvidaci uhradí výrobce/dovozce. Jinak řečeno, spotřebitel si tuto likvidaci u výrobce předplatil při nákupu výrobku. Cena se tak skládá z nákladů na budoucí likvidaci, ale také z nákladů za materiály a výrobu, pracovní sílu, přepravu, reklamu atd., spojenými s daným výrobkem.
Je tu ale velké množství elektrozařízení, která se na trh dostala před srpnem 2005. U tohoto odpadu nelze dost dobře chtít, aby jeho likvidaci hradili výrobci/dovozci. Je to proto, že část jich v té době nemusela existovat, nebo naopak část tehdejších výrobců/dovozců již zanikla nebo se přeorientovali na jinou výrobu. Tento odpad se nazývá historickým odpadem a jeho ekologickou likvidaci hradí přímo spotřebitelé při nákupu nového zařízení. Je to tzv. poplatek za historicky elektroodpad (PHE), poplatek se také někdy nazývá jako viditelný poplatek. Je součástí tvorby ceny a výpočtu DPH. Tento poplatek za historický odpad se bude platit do roku 2011, u některých spotřebičů až do roku 2013. Výše poplatku za historický odpad se pohybuje od korun za malé spotřebiče a zařízení až po stovky korun za ty velké.
Takže když se mi dnes například rozbije lednice a já si půjdu koupit lednici novou, zaplatím cca 9000 Kč za výrobu a likvidaci této nové lednice a k tomu mi prodavač připočítá poplatek za historický elektroodpad cca 400 Kč za likvidaci té staré dosloužilé lednice. A k tomu DPH.
Martin Mach
Autor je redaktorem EkoListu.
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 227".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |