https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-nalozit-s-textilnim-odpadem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak naložit s textilním odpadem?

dotaz: 105

17. ledna 2001 | Mgr. Věra Krausová
Prosím Vás o informaci jak a kde likvidovat textilní odpad tak, aby byl druhotně využit.odpověď:


16. února 2001

Sběrné koše na separovaný odpadní textil fungují snad jen v Brně, kde je provozuje firma E+B textil s.r.o., podobnou aktivitu se mi u jiných měst nepodařilo vypátrat.
Situaci v Praze vystihuje odpověď paní Růženy Horváthové z Magistrátu hlavního města Prahy:
"Odpovídáme na Váš dotaz týkající se sběru textilu. Textil využitelný jako ošacení je vhodné odkládat např. ve středisku Naděje, ostatní textil se bohužel v podmínkách systému nakládání s komunálním odpadem nevyužívá, tudíž se ani samostatně neseparuje ve sběrných dvorech hl.m. Prahy, zůstává součástí objemného odpadu. Sběrné suroviny jsou postupně likvidovány a není tudíž možnost textil odkládat ani tam."
Náš čtenář nám poslal www adresu na firmu, která se zabývá výkupem a prodejem odpadního textilu.
Jistou alternativou by mohlo pro ty, co mají zahrádku, být mulčování přírodních textílií na své zahradě, ostaním nezbývá než textil, který už nikdo nechce a nepotřebuje, odvézt na skládku, na skládku nebo je nabídnout na burze odpadů.

Doplněno 17.8.2007:

Staré oblečení můžete dát na charitativní projekt Potex. Kromě oblečení sem lze dát i textilie, boty, kabelky, oděvní doplňky, bytové textilie, hračky... (veškeré materiály, které mohou být ještě k užitku). Kontejnery jsou v několika různých městech ČR.

Martin Mach
Redaktor EkoListuOdpověď autorky dotazu
20. únor 2001

Děkuji za snahu, protože jsem se ptala na více stranách, podařilo se mi zjistit více. Větší množství textilního odpadu lze přes společnosti (Mario Pedersen...) zabývající se likvidací odpadu dát např. do cementáren ke spálení.
Zároveň existují společnosti, které odpad zpracovávají (např. Ekotex, Uhotex..), ale musí to být převážně 100% CO, nebo 100% umělé tkaniny. Většinou nezpracovávají směsové látky. Na směsové látky se možná postaví zpracovatelská linka v Brně. Druhotné suroviny Vám za textilní odpad nejspíš nic nezaplatí, ale také po Vás nechtějí žádný obnos za likvidaci. Tedy, dá se najít i takovýto výkup, kam textilní odpad dáte.
S pozdravem

Věra Krausová

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 105".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist