Jak nejlépe zateplit nová okna?
13. prosince 2002 | Lubor Šálek
- tyto okna posunout co nejvíce na venkovní hranu domu
- nebo okna zmenšit, aby byl dokonale zateplen parapet a vůbec venkovní hrana domu kolem oken?
odpověď:
23. ledna 2003
Vysunout okna směrem ven je výhodné (získá se např. využitelný prostor na okenním parapetu a pokud je ten výklenek natřen čistě bíle, tak je i dobré prosvětlení vnitřního prostoru odraženým, difuzně rozptýleným světlem).
Samotné posunutí ale neodstraní zcela tepelný most (to by muselo okno přijít až do izolace). Naštěstí moderní okna mají poměrně silný rám (futro) a tak není problém přidat ještě nějakých 5 cm PS do okenního výklenku (špalety). Já jsem při instalaci nového plastového okna v koupelně schoval pod PS celé futro.
Okna vybírejte s co nejlepším izolačním zasklením (např. s hodnotou k=1,1). Ještě výhodnější je použít špaletová okna t.j. separátní vnější křídlo zasklené izolačním dvojsklem a vnitřní křídlo s 1 sklem. Výsledná hodnota součinitele prostupu tepla k bude pod 1 a dvojsklo se nebude na okrajích rosit (má na okraji výrazný tepelný most). Pokud se vaše špaletová okna dají opravit, tak je rozhodně nevyhazujte a zasklete vnější křídlo dvojsklem (existují na to speciální rámečky) a vnitřní nechte tak, jak je.
Další možnost jak snížit noční tepelné ztráty okna (noc trvá 2/3 času a v noci je nejchladněji). Tedy stáhnout před oknem resp. mezi okny roletu z reflexní folie (já používám pohliníkovanou parotěsnou zábranu). Pokud se dům se starými, ale dobrými špaletovými okny zateplí 12 cm PS, do špalet se dá alespoň 3 cm vrstva PS a vnější křídlo se zasklí izolačním dvojsklem a na noc se mezi okny stáhne reflexní roleta, tak máte okno, jehož nízké ztráty vám mohou závidět i majitelé nízkoenergetických domů..
Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradce městského střediska EKIS České Budějovice.
9. prosince 2009
Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.
„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.
EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.
Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.
„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.
Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.
Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 150".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |