https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-presvedcit-ostatni-ze-ekologie-je-opravdu-dulezita
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak přesvědčit ostatní, že ekologie je opravdu důležitá?

dotaz: 2

1. června 1999 |
Zajímalo by mě, jak přesvědčit ostatní, že ekologie je opravdu důležitá, že každý může udělat hodně?odpověď:


4. června 1999

Nevím. Na tuto otázku je těžké odpovědět nějakým návodem typu: Když budete říkat to a to, přesvědčíte za den tolik a tolik lidí. Pokusím se sdělit vám svůj názor na tuto věc. Názory se samozřejmě liší - když se zeptáte stovky lidí, získáte sto různých odpovědí.

Já mám za to, že možná cesta je cesta osobního příkladu. Osobní příklad je podle mě jediný opravdu demokratický způsob přesvědčování. Vím ovšem, že to, co Vám "doporučuji" je velice pomalé a možná to ani nakonec nebude fungovat. Ale všechny jiné formy jsou svým způsobem vždy jistou formou nátlaku a tedy násilí. Navíc různé blokády a demonstrace bývají často kontraproduktivní.

Další možností je pak informování veřejnosti o stavu životního prostředí, ale hlavně o dopadech jednotlivých činností na ŽP, o ekologické vhodnosti jednotlivých výrobků, ekologické náročnosti jejich výroby apod. - tedy důsledné naplnění práva na informace. To je věcí naší (novin, časopisů a ostatních médií), ale zejména státních úřadů, včetně jednotlivých ministerstev. Nedá se říci, že by to tady tak fungovalo.

Jakub Kašpar
Redaktor EkoListu


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 2".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist