https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-provest-termofasadu-starsiho-rodinneho-domku-okal
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak provést termofasádu staršího rodinného domku OKAL?

dotaz: 41

22. listopadu 1999 | Standa Hert
Dobrý den, víceméně náhodou jsem narazil na vaši oči otevírající stránku a rád bych se zeptal na to, jak provést termofasádu staršího rodinného domku OKAL.
Zvláště by mě zajímalo, zda před lepením zateplovacího systému (chci použít polystyrenové desky opatřené vrstvou omítky) mám odstranit původní opláštění pod nímž je asi 30mm vzduchová mezera nebo izolaci nalepit na něj.
V prvním případě mám obavy z toho, aby se mohla odpařovat případná vlhkost (aby stěny mohly dýchat), ve druhém případě si nejsem jist, zda bude izolace účinná, bude-li pod ní "průvan".
Vzhledem k tomu, že tuto stavební úpravu budu dělat poprvé a asi i naposledy, a vzhledem ke specifikům domku tohoto typu bych, rád znal názor odborníka eventuelně i nějaké zkušenosti z této oblasti.
Děkuji za případnou odpověďodpověď:


13. prosince 1999

O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti úspor energie:
Necítím se být odborníkem na tyto domky, nedávno jsem nicméně tentýž problém probíral s jedním klientem, který má tento typ domku.
Zde je několik poznámek, které mne napadají:
  • Běžné kontaktní (lepené) systémy nelze asi použít, protože mohou popraskat - pohyb fasády je větší než u cihelného zdiva. Existuje specielní zateplovací systém, používaný v USA na dřevěné domy (tuším DRYVIT, někde na něj mám prospekt, už jej jedna firma u nás nabízí), který je daleko pružnější ale nepochybně bude dražší.
  • Vámi zmíněný problém odvětrávané mezery, která by se octla pod dodatečnou tepelnou izolací a snižovala její účinnost, je podstatný. Lze samozřejmě omezit proudění vzduchu v této mezeře, ale je to riskantní, nevíme v jakém stavu je parotěsná zábrana na vnitřní straně konstrukce.
  • Bude asi lépe se vyhnout pěnovému polystyrenu a zůstat u minerální vaty; alternativně by asi bylo možné použít izolaci z celulozových vlákem CLIMATISER.
  • Můj klient tvrdí, že lze původní obkladové desky dobře odšroubovat a sundat, a pak znovu použít.
    Pokud to tak skutečně je, šlo by použít desky minerální vaty vložené do laťového roštu upevněného na původní nosnou konstrukci pod deskami. Na tyto latě by se pak zase upevnily původní obkladové desky.
  • Je třeba přetáhnout tepelnou izolaci pod betonový strop sklepa (pokud je dům podsklepen).
  • Dodatečná tepelná izolace by měla mít tloušťku minimálně 10cm.
  • Pokud je to možné, tak zkontrolovat neporušenost parotěsné zábrany na vnitřní straně původní izolace.
  • Bylo by možná užitečné zabývat se i okny.

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradcem v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 41".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist