https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-provest-termofasadu-starsiho-rodinneho-domku-okal?ids%5Bx6cc916bcd59755110a9ff417310d4d8c%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak provést termofasádu staršího rodinného domku OKAL?

dotaz: 41

22. listopadu 1999 | Standa Hert
Dobrý den, víceméně náhodou jsem narazil na vaši oči otevírající stránku a rád bych se zeptal na to, jak provést termofasádu staršího rodinného domku OKAL.
Zvláště by mě zajímalo, zda před lepením zateplovacího systému (chci použít polystyrenové desky opatřené vrstvou omítky) mám odstranit původní opláštění pod nímž je asi 30mm vzduchová mezera nebo izolaci nalepit na něj.
V prvním případě mám obavy z toho, aby se mohla odpařovat případná vlhkost (aby stěny mohly dýchat), ve druhém případě si nejsem jist, zda bude izolace účinná, bude-li pod ní "průvan".
Vzhledem k tomu, že tuto stavební úpravu budu dělat poprvé a asi i naposledy, a vzhledem ke specifikům domku tohoto typu bych, rád znal názor odborníka eventuelně i nějaké zkušenosti z této oblasti.
Děkuji za případnou odpověď



odpověď:


13. prosince 1999

O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti úspor energie:
Necítím se být odborníkem na tyto domky, nedávno jsem nicméně tentýž problém probíral s jedním klientem, který má tento typ domku.
Zde je několik poznámek, které mne napadají:
  • Běžné kontaktní (lepené) systémy nelze asi použít, protože mohou popraskat - pohyb fasády je větší než u cihelného zdiva. Existuje specielní zateplovací systém, používaný v USA na dřevěné domy (tuším DRYVIT, někde na něj mám prospekt, už jej jedna firma u nás nabízí), který je daleko pružnější ale nepochybně bude dražší.
  • Vámi zmíněný problém odvětrávané mezery, která by se octla pod dodatečnou tepelnou izolací a snižovala její účinnost, je podstatný. Lze samozřejmě omezit proudění vzduchu v této mezeře, ale je to riskantní, nevíme v jakém stavu je parotěsná zábrana na vnitřní straně konstrukce.
  • Bude asi lépe se vyhnout pěnovému polystyrenu a zůstat u minerální vaty; alternativně by asi bylo možné použít izolaci z celulozových vlákem CLIMATISER.
  • Můj klient tvrdí, že lze původní obkladové desky dobře odšroubovat a sundat, a pak znovu použít.
    Pokud to tak skutečně je, šlo by použít desky minerální vaty vložené do laťového roštu upevněného na původní nosnou konstrukci pod deskami. Na tyto latě by se pak zase upevnily původní obkladové desky.
  • Je třeba přetáhnout tepelnou izolaci pod betonový strop sklepa (pokud je dům podsklepen).
  • Dodatečná tepelná izolace by měla mít tloušťku minimálně 10cm.
  • Pokud je to možné, tak zkontrolovat neporušenost parotěsné zábrany na vnitřní straně původní izolace.
  • Bylo by možná užitečné zabývat se i okny.

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradcem v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 41".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zateplení RD Okal - 25. 2. 2008 - Martin Mach/Ekolist.cz

Dobrý den, děkujeme za dotaz.
Obrátili jsme se na Karla Srdečného, poradce v oblasti úspor energií, který pracuje pro poradenské středisko Ekowatt (www.ekowatt.cz). Zde je jeho odpověď:

Pokud chcete zateplení s odvětranou mezerou, má vámi navrhovaný postup několik rizik:
Mezera pro proudění vzduchu bude dosti malá, hrozí, že se při nerovné stěně úplně přeruší nebo že se časem ucpe zapadanými nečistotami. V běžných stavebních konstrukcích se používá šířka mezery 3 cm s tím, že při provádění se může stát, že bude trochu menší.

Ve větrané mezeře budou nižší teploty, což sníží efekt zateplení. To je důvod, proč se standardně odvětraná mezera provádí mezi izolací a exteriérem, nikoli mezi zdí a izolací.
Mezeru je nutno spojit s vnějším prostředím nejen nahoře, ale i dole, aby vzduch mohl proudit. Pokud by byla otevřená jen nahoře, nebude odvětrání fungovat.

Doporučil bych vám použít buď větší tloušťku polystyrenu (min. 12 cm), aby se bod kondenzace posunul do polystyrenu.
Nebo použít polystyren Baumit Open, který má malý difuzní odpor.
Nebo zateplení s minerální vatou, které má teké malý difuzní odpor.
Nebo použít systém s odvětranou mezerou, kde je mezera mezi izolantem a venkovní fasádou - ta může být třeba z prken nebo dřevěných desek nebo třeba i zděná.

Tolik Karel Srdečný. Pro podrobnější konzultaci využijte služeb některého z Energetických konzultačních a informačních středisek (www.i-ekis.cz), které poskytují základní konzultaci zdarma. Je vhodné vzít s sebou technickou dokumentaci k domu, velmi užitečné jsou fotografie celé stavby a detailů. Sofistikovanější úkony jako výpočty apod. jsou pak už za úhradu.

S pozdravem
Martin Mach

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist