https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-se-vyhlasuje-chraneny-strom
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se vyhlašuje chráněný strom?

dotaz: 187

29. června 2004 | Ivo Fořt
Dobrý den,

nad obcí máme starý strom (buk), na kterém byla v 90. letech cedulka "Strom chráněný státem". Ta se v průběhu let kamsi ztratila. Dá se někde pořídit nová značka s tímto označením? Jak se vyhlašuje chráněný strom?

Děkuji za odpověď

S pozdravem
odpověď:


16. července 2004

Označení "Strom chráněný státem" se již přestalo používat. Podle současné legislativy lze strom chránit jako strom památný. Stromy, které byly rozhodnutím příslušného orgánu ochrany přírody vyhlášeny jako památné, jsou zaevidovány v ústředním seznamu památných stromů, který vede AOPK ČR Praha (databáze v prostředí Access 2000).

Za památný strom mohou být vyhlášeny dřeviny, které vynikají svým vzrůstem, věkem nebo jsou významné krajinné dominanty. Mohou jimi být také cenné introdukované dřeviny nebo stromy, které připomínají dějinné události. Vyhlášené památné stromy jsou v terénu označeny malým státním znakem, který je ukotvený u stromu (nikoli na kmeni stromu). {# stara reklama seznam 35509}

Návrh na památný strom může podat vlastně kdokoliv - občan, sdružení, organizace. Tyto návrhy vycházejí z vytipovaných stromů (může to být solitérní jedinec, skupina nebo stromořadí). Návrh je třeba podat na příslušný orgán ochrany přírody. Stává se, že jsou takové stromy vyhlášeny dle § 46 zákona č. 114/92 Sb., ve znění zákona č. 218/2004 Sb., jako památné stromy a my jsme s touto skutečností obeznámeni zaslaným rozhodnutím o vyhlášení památného stromu. Druhý postup je takový, že jsme osloveni, abychom tyto vytipované stromy posoudili, zda splňují kritéria pro památné stromy.

K otázce čtenáře, že v místě jeho bydliště byl strom na kmeni označený jako "státem chráněný strom", je třeba sdělit následující:
- s tímto označením stromů se setkáváme často. Perličkou byl i případ, kdy vzrostlý, takto označený, strom musel být pokácen nebo se zřítil, ale místní lidé tuto cedulku připevnili na jiný strom v blízkosti, který měl parametry velmi mladého stromu
- takto označené stromy nebývají evidované, ani nejsou vyhlášené jako památné stromy. Od starších kolegů vím, že kdysi v minulosti dostali členové ČSOP tyto cedulky a v terénu jimi označovali všechny vzrostlé stromy, které ale nebyly nikdy evidovány ani vyhlášeny jako památné
- v letech 1993 - 1994 provedlo naše pracoviště prověrku již dříve vyhlášených památných stromů a současně byly v rámci terénních šetření navrženy další stromy jako památné

Cedulku Strom chráněný státem již budete marně shánět, navíc je toto označení již bezpředmětné. Pokud se domníváte, že strom v místě vašeho bydliště splňuje kritéria pro vyhlášení jako památný strom, můžete se obrátit na příslušné pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR nebo na příslušný orgán ochrany přírody.

Informace o památných stromech na stránkách AOPK ČR.

S pozdravem

Eva Fišarová
Autorka pracuje jako dendroložka v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 187".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist