https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-spravne-likvidovat-olej-z-fritezy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak správně likvidovat olej z fritézy?

dotaz: 182

7. května 2004 | Kateřina Štěpánková
Jak správně likvidovat olej z fritézy?odpověď:


7. května 2004

Oleje a tuky z fritovacích hrnců patří do komunálního odpadu. Rozhodně se nemají vylévat do záchoda! Čističky odpadních vod jsou sice vybaveny odlučovači a lapáky tuků a olejů, ale jejich kapacita není dimenzována na velká množství těchto odpadů. Oleje pak mohou narušit biologické stupně čištění.

S vyléváním olejů do odpadu souvisí i problematické zavádění kuchyňských drtičů odpadů. Čističky odpadních vod jsou dimenzovány na určitý objem organického odpadu. Drtiče odpadů, které se u nás objevují až v posledních letech, dodávají do odpadních vod větší objem organického odpadu, než na kolik jsou čističky dimenzovány.

Pokud chcete se svými kuchyňskými odpady nakládat ekologicky, pak oleje a tuky vyhazujte do směsného komunálního odpadu (prostě tuk přendejte například do krabice od mléka či starého sáčku, olej přelijte do pet lahve či láhve od oleje). Ostatní kychyňské odpady lze kompostovat. Pokud je to ve vašich možnostech, můžete si zřídit svůj vlastní kompost. Některé obce jsou vybaveny obecními kompostéry. Pokud nic takového ve vašem okolí není, pak raději vyhazujte kuchyńský odpad do popelnice. Drtiče odpadků nejsou zatím příliš šetrným způsobem likvidace.

Martin Mach
Redaktor EkoListu


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 182".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist