https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-spravne-topit-s-plynovym-kotlem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak správně topit s plynovým kotlem?

dotaz: 199

21. ledna 2005 | Bialonczykovi
Máme rok starý plynový kotel. Letos: výměna oken, zateplení domu, nové radiátory vč. termoventilů apod. Topíme plynem a já bych se ráda dozvěděla, jak "nejlépe" topit? Neustále temperovat nebo zapínat ráno/večer, případně na pár hodin?



odpověď:


11. února 2005

Dobrý den.

Pokud máte starý dům z plných cihel a důkladně jej zateplíte zvenku, pak vzroste velmi výrazně tepelně-akumulační schopnost zdiva a při vypnutí topení bude dům jen velmi pomalu vychládat. Díky tomu neuspoříte tak moc tepla přerušovaným vytápěním. To ovšem platí za předpokladu, že výkon kotle je přizpůsoben tepelné ztrátě domu!

Pokud ovšem znatelně snížíte tepelnou ztrátu (to je zřejmě váš případ) a máte starší kotel, který má méně dokonalou regulaci, pak je možné, že kotel bude pracovat v režimu "dlouhou dobu vypnuto - krátkou dobu zapnuto", což může snížit účinnost topení. Pokud se navíc jedná o kotel s velkou tepelnou setrvačností a zaústěný do komína (t.j. ne v provedení turbo), pak může být výhodnější kotel vypínat a topit přerušovaně. Tohle je případ mého domu: po zateplení se výrazně snížily tepelné ztráty a mám instalovaný stacionární litinový kotel s odkouřením do komína, který když i vypne, tak ještě dost dlouho do komína ztrácí teplo. Pokud nejsou velké mrazy, tak zapínáme kotel přibližně od 6 do 8 hod a pak od zhruba 16 do 22 hod. Pravdou je, že díky velké tepelné kapacitě zdí z plných cihel se teplota v místnostech pohybuje někde v intervalu 19-21°C, takže to nesnižuje nijak znatelně komfort. Přiznám se, že jsem se ale nepokoušel nějak kvantitativně vyhodnotit jak velkou úsporu tím dosahujeme.

Karel Murtinger
Autor je poradcem Energy Centre České Budějovice.


Pěkný den,

pro topení plynovým kotlem doporučuji instalovat časový a prostorový termostat. Zde si můžete navolit různý režim pro každý den v týdnu, například během pracovních dní dopoledne udržovat teplotu cca 16 °C, odpoledne zvýšit na 20 °C a na noc opět utlumit. O víkendu pak třeba topit celý den na 20 °C. Termostat je vhodné umístit do nejčastěji používané místnosti (obývací pokoj) a ventily na tělesech v celém domě vyregulovat tak, aby všude byla odpovídající teplota (na chodbách méně než v obýváku, v koupelně více). Termostat může být součástí kotle, nebo je běžně dodávám při instalaci ústředního topení. Regulace je pak automatická a o nic se nemusíte starat.

Pokud termostat nemáte, můžete vše ovládat ručně, kotel obvykle umožňuje nastavit různý výkon podle potřeby. Samozřejmě je potřeba nastavit vhodně i termostatické ventily na tělesech, pokud je máte. Jejich nastavení můžete ponechat konstantní (třeba na 20 °C), nebo, pokud vás to bude bavit, několikrát denně podle potřeby "ubrat" nebo "přidat" třeba na noc.

Pokud neopouštíte dům na několik dní (dovolená), nemá celkem smysl snižovat teplotu v domě pod 16 °C. Pak totiž trvá déle, než se dům vyhřeje na příjemných 20 °C, musíte kotel přepínat na vysoký výkon... Při dlouhodobém nevyužívání domu však může stačit pouhé temperování domu na 10 °C. To už lze u dobře zatepleného domu dosáhnout téměř bez spotřeby plynu, pouhými zisky slunečním zářením do oken.

Obecně platí, že úspornější je netopit, když v bytě nikdo není. Trvale topit na 20 °C (třeba) není úsporné vůbec.

Otázka, na jakou teplotu topení tlumit, je složitější. Souvisí se schopností stavby akumulovat teplo. V tzv. lehkých stavbách (dřevostavby, vestavby podkroví), které teplo akumulují jen málo, lze při odchodu topení vypnout úplně (nebo nastavit na minimální hodnotu, ještě přijatelnou pro domácí zvířata či květiny). Když se obyvatelé vrátí, stavba se rychle vytopí. To je velmi úsporné. Je to celkem pádný argument příznivců dřevostaveb.

U nás však většinou žijeme v tzv. těžkých, cihlových (betonových, kamenných) stavbách. Ty dokáží teplo akumulovat a vychladnou-li, déle trvá, než se zase vytopí. Hodně tepla totiž pohltí právě konstrukce domu. Extrémním a známým příkladem je venkovská kamenná chalupa, kde bývá v zimě příjemně až v neděli po intenzivním topení od pátku večer.

V současnosti se tedy doporučuje právě časové řízení teploty, kdy v době mimo pobyt lidí termostat udržuje teplotu okolo 16 °C. Je to jakýsi kompromis, empiricky ověřený. Nicméně s trendem dobře izolovaných staveb a kvalitních oken je možné, že se toto pravidlo může změnit.

Investice do prostorového termostatu s časovým programem se pohybuje okolo 2000 Kč, což se při cenách plynu vrátí celkem rychle (možná už za jednu zimu). Termostat můžete nastavit tak, aby začal topit třeba 1 hodinu před vaším obvyklým příchodem domu, takže snížení teploty nepocítíte. Pro hračičky by se jistě dal sehnat i termostat ovládaný mobilem, takže si budete moci kotel zapnout/vypnout kdykoli si vzpomenete.

Většina kotlů napojení tohoto termostatu umožňuje, v posledních letech je to standardní součástí dodávky vytápěcího systému. Zapojení by však měl dělat odborník.

Přeji hezký den

Karel Srdečný
Autor je poradcem EkoWattu.



Zeptejte se v energetických poradců:

23. prosince 2009

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 199".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist