https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-vyzrat-nad-hrabosi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak vyzrát nad hraboši?

dotaz: 116

10. října 1999 | Hanka Ripková
Vážení přátelé,
ráda bych se zeptala:
Na zahradě, zvlášť ve svahu na jižní straně (kde je cosi připomínajícího skalku) se zřejmě usídlila kolonie hrabošů či něčeho podobného. Svah je jako ementál a začíná se rozpadat. Je nějaký šetrný způsob, jak přemluvit ty potvory, aby se odstěhovali? Vysazení nějakých rostlin, které se jim nelíbí, kropení, apod.?
Moc děkuji předem za odpovědi.odpověď:


26. října 2004

Český zahrádkářský svaz nám v emailové zprávě na tento dotaz odpověděl, že ekologický způsob nezná.

V diskuzi čtenářů na stránkách serveru Zahrada.cz sděluje svoje zkušenosti s hraboši jedna ze čtenářek. Naleznete je zde.

Na svých internetových stránkách nabízí firma Conrad údajně spolehlivý a účinný přístroj, který vyžene hraboše polní a krtky vlivem kmitání křemene. Sazenice a pečlivě založené okrasné zahrady zůstanou zachovány, jelikož rosltinám vlnění nevadí, zato škůdci šířící se vlny nesnesou. Lidem ani domácím zvířatům tyto vlny nevadí. Přístroj se zastrčí do země, je poháněn 4 bateriemi (typ Mono 1,5 V, nejsou součástí dodávky). Přístroj si můžete na stránkách prohlédnout a zjistit podrobnější informace.

Firma nabízí i solární odpuzovač krtků, hrabošů a myší. Přístroj prý V okruhu až 30 m vyžene jemným způsobem neoblíbené hosty. Přístroj vydává v pravidelných intervalech cca 30 sekund zvuk, který je nepříjemný hrabošům nebo krtkům. V horní části zamontovaný solární článek nabíjí akumulátor, který zajišťuje bezpečný účinek ve dne i v noci.

Ultrazvukové odhaněče drobných hlodavců nabízí na svých stránkách i firma Format 1, s. r. o. Údajně odhání myši, krysy, potkany, kuny, lasičky, tchoře a jiné škůdce. Nabízí několik typů lišící se hlasitostí provozu.

Nejsme schopni zaručit, nakolik jsou výše zmiňované přístroje účinné.

Jan Šatoplet
Autor je redaktor EkoListu


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 116".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist