https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-zaizolovat-okna-a-zdi-v-dome
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak zaizolovat okna a zdi v domě?

dotaz: 107

4. března 2001 | Petr Bystřický
Dobrý den,
po zakoupení rodiného domu bylo přistavěno 1. patro, tvořené obvodovou zdí o síle 30 cm. Bylo provedeno vnitřní přizdění o 15 cm. Jelikož původní zdivo nebylo v žádném směru ani úhlu rovné, vznikly mezi ním a přizděním mezery. Mají se zhora (na půdě) tyto mezery zatěsnit (uzavřít) skelnou vatou nebo montážní pěnou?
Okna jsme ponechali stará špaletová, jen s obnovou nátěru. Kam, jaké a proč těsnění a jestli, kam a proč izolační dvojsklo? Stropy u půdy jsou sádrokartonové na dřevěných trámech, přikrytých prkny kvůli schůdnosti. Mezi je izolace z vaty 100 mm. Stačí tato síla nebo je lépe izolaci např. zdvojnásobit?
Některé obytné přístavky mají sílu zdiva jen 30 cm. Jakou přídavnou izolaci? Jinak jsou stěny z opuky okolo 1 metru.
Děkuji za rady.odpověď:


16. března 2001

O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti úspory energií:
Vážený pane,
dostal jsem k zodpovězení vaše dotazy zaslané do EkoListu.
1. Mají se zhora (na půdě) tyto mezery zatěsnit (uzavřít) skelnou vatou nebo montážní pěnou?
Rozhodně to neuškodí, navíc (pokud je mezera na větší části plochy stěny alespoň 5 cm široká), by stálo za úvahu ji i vyplnit nějakým izolačním materiálem - zafoukat celulozová vlákna (CLIMATIZER), zasypat drtí pěnového polystyrenu (PS) nebo granulovanými minerálními vlákny a pod.
2. Kam, jaké a proč těsnění a jestli, kam a proč izolační dvojsklo?
Těsnění na vnitřní křídla, aby se zabránilo vnikání vlhkosti do prostoru mezi okny a její kondenzaci na vnějších sklech. V mém případě se dobře osvědčilo silikonové těsnění do frézovaných drážek (např. EUROSTRIP a pod.). Na vnější křídla je možné dát nějaké prodyšné nalepovací těsnění, spíše aby se do prostoru mezi okny neprášilo.
Já jsem zdvojoval vnější sklo, někde jen přidáním sklenění tabule, jinde vsazením izolačního dvojskla ve speciálním rámečku. Někdo zasazuje dvojsklo do vnitřního okna, já se domnívám, že lepší je mít tepelnou izolaci co nejblíže k vnější straně zdi zmenšuje se tepelný můstek kolem rámu). Navíc, když v zimě otevřete vnitřní dvojsklem zasklené křídlo (např. při větrání), tak na chladném vnějším skle vlhkost namrzne a je pak nějakou dobu špatně průhledné.
3. Stropy u půdy jsou sádrokartonové na dřevěných trámech, přikrytých prkny kvůli schůdnosti. Mezi je izolace z vaty 100 mm. Stačí tato síla nebo je lépe izolaci např. zdvojnásobit?
Pokud je to technicky dobře proveditelné, tak zdvojnásobit - vyplatí se to.
4. Některé obytné přístavky mají sílu zdiva jen 30 cm. Jakou přídavnou izolaci použít?
Pokud jsou suché a uvnitř není nějaký významný zdroj vodní páry (koupelna, kuchyně), tak vyhoví vnější tepelná izolace z nalepovaných desek pěnového PS o tloušťce 10 až 15 cm (já jsem dával na 45 cm stěnu z plných cihel 12 cm PS). Pokud je třeba zajistit lepší odvod vodní páry ze zdi, tak lze použít desky z minerální vaty místo PS.
Stěny z opuky okolo 1 metru tloušťky zaizolujte také alespoň 10 cm PS.
S pozdravem

Mgr. Karel Murtinger
Nadace SLUNÍČKO, poradenství v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů, U Cihelny 5, 370 06 České Budějovice, telefon: 038/7412272, telefon: 0603/731139


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 107".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist