https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jaka-sulsoli-zeleza-se-pouzivaji-v-mestskych-cistickach-vody-a-k-cemu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaká sůl/soli železa se používají v městských čističkách vody a k čemu?

dotaz: 140

25. července 2002 | Jarda
Jaká sůl/soli železa se používají v městských čističkách vody a k čemu?odpověď:


5. srpna 2002

V městských čistírnách odpadních vod (ČOV) se používají ke srážení fosforu nejčastěji následující soli železa: síran nebo chlorid železitý a síran železnatý. Dále je možno použít např. síran hlinitý nebo hlinitan sodný.

Srážením fosforu docílíme možnosti převedení fosforu z vody do kalu (tj. z rozpuštěné formy do formy nerozpuštěné tj. sraženiny), a tudíž zabráníme přísunu fosforu do povrchových vod prostřednictvím vypouštění již vyčištěných odpadních vod. Přísun fosforu do povrchových vod je nežádoucí, neboť (podobně jako dusík) podporuje jejich eutrofizaci - nadměrný rozvoj řas a sinic, tzv. vodní květ.

Kromě srážení fosforu můžeme z odpadních vod fosfor odstranit i biologickými způsoby, tj. bez přídavku chemikálií. Biologické odstraňování fosforu je založeno na schopnosti některých mikroorganismů aktivovaného kalu akumulovat za určitých podmínek fosfor ve formě polyfosfátů. Výhodou biologického odstraňování proti srážecím metodám je jednak to, že při něm nepotřebujeme chemikálie, a dále není spojeno se vznikem anorganických kalů a s nutností jejich zpracování.

Ing. Martina Votápková
Studentka postgraduálního studia na Vysoké škole Báňské - Technické univerzitě v Ostravě, Institutu environmentálního inženýrství


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 140".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist