https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jaky-je-prinos-nizkoteplotnich-otopnych-teles
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaký je přínos nízkoteplotních otopných těles

dotaz: 127

8. února 2002 | František Coufal
Zajímalo by mne jakým přínosem je návrh - provoz otopných těles, klasických radiátorů, jako nízkoteplotní otopný systém. V Německu se prý používá standardně 75/60, u nás "po staru" 90/70 °C.
Lze toto aplikovat i na topný systém při použití běžného kotle na plyn (ne kondenzačního)?

Děkuji za odpověď.
odpověď:


13. února 2002

O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti úspor energie:
Dnes, v nových domech s malými tepelnými ztrátami se již často dimenzují radiátory na nižší teplotu, řekl bych, že 75/60 je obvyklé. Výhodou je to, že se na topení nepálí prach a také to, že je větší rezerva výkonu, pokud potřebujeme rychle vytopit chladný dům a přitom plocha a cena radiátorů není vyšší než bývá ve starých domech.

Nízkoteplotní systém je výhodný pokud chceme využít například kondenzační plynový kotel (čím nižší teplota vratné vody, tím více energie získáme).

Totéž platí pro využívání tepelného čerpadla nebo solárních kolektorů k přitápění. nebo pro elektrické akumulační vytápění, kde při nižší teplotě topné vody stačí menší objem akumulační nádrže. Pokud je třeba aby teplota na výstupu kotle neklesala pod těch asi 60°C tak se používá směšovací ventil. Mnohé dnešní kotle mají výměník z materiálu, který nepodléhá nízkoteplotní korozi a tudíž jim nižší teplota vratné vody nevadí. V takových případech dochází k mírnému zvýšení účinnosti kotle.

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradcem v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů.Zeptejte se v energetických poradců:

9. prosince 2009

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 127".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist