https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jaky-je-soucinitel-prostupu-tepla-dvojdilnych-spaletovych-oken
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaký je součinitel prostupu tepla dvojdílných špaletových oken?

dotaz: 146

18. listopadu 2002 | Marek František
Chtěl bych se zeptat, jestli náhodou neznáte součinitel spárové provzdušnosti starých dvojdílných špaletových oken. Děkuji



odpověď:


21. listopadu 2002

Vážený pane.

V případě starých oken je součinitel spárové provzdušnosti veličina značně problematická; velmi totiž záleží na tom, v jakém stavu ta okna jsou, t.j. zda dobře přiléhají nebo zda jsou křídla zborcená, zda je v pořádku zavírání a zda se okno skutečně zavírá na obě západky a pod.

Součinitel Spárové průvzdušnosti i
Základním ukazatelem je spárová objemová průvzdušnost, která vyjadřuje objemový tok vzduchu v m3 za sekundu, který proudí 1 m délky spáry při rozdílu tlaků vzduchu 1 Pa. Značí se:

ilv a jednotka je m3 / (m.s.Pan) = m2.s-1.Pa-n
Podle ČSN 06 0210 je n = 067
n - exponent při tlakovém rozdílu vzduchu (-).

(Proč to je zrovna tolik to opravdu nevím, bude to souviset s tím jak se objemový tok vzduchu mění s tlakem, kdyby byl exponent = 1, tak by tok byl přímo úměrný rozdílu tlaku uvnitř a venku. To, že je menší znamená, že objemový tok roste s tlakem pomaleji, t.j. při větší rychlosti proudění ve spáře se jakoby zvětšuje odpor. To je ale jen moje slovní opsání vzorce. Celkem mne to ale nepřekvapuje. Nicméne je možné, že to bude spíše empiricky zjištěné než teoreticky odvozené.)

i = 2,0 x 104 . (m2/s Pa - 0,67)

Pokud se okno zatěsní např. polyuretanovou těsnicí páskou, pak tato hodnota klesne téměř na 12% původní hodnoty

i = 0,25 x 104 . (m2/s Pa - 0,67)

Předpokládám, že se o to zajímáte proto, že chcete snížit infiltraci vzduchu a tedy i tepelné ztráty. Mohu doporučit zatěsnění vnitřních křídel oken těsnicím profilem ze silikonového kaučuku, osazeným do frézované drážky; nechal jsem si to udělat před asi 10 lety a stále to bezvadně funguje.

Připomínám, že pak se musíte postarat o přiměřenou výměnu vzduchu v době, kdy jsou v místnosti lidé - nejlépe 1x za hodinu krátce vyvětrat průvanem. Takovéto větrání je mnohem účinnější než kontinuální výměna vzduchu netěsnostmi oken.

Těsná musí být celá obálka domu, nejen okna; je třeba také těsnit vchodové dveře a já jsem dokonce těsnil dveře do předsíně na každém podlaží, není na škodu rozdělit dům na menší části.

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradce městského střediska EKIS České Budějovice.



Zeptejte se v energetických poradců:

9. prosince 2009

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 146".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist