Jaký vliv má množství pracího prostředku na výsledek praní?
25. března 2004 | Anonym
odpověď:
29. května 2008
Účinnost detergentu nejprve roste se vzrůstajícím hmotnostním zlomkem, ale v určitém maximu už je účinek neměnný. To znamená, že prádlo se vypere stejně jak při výrobcem doporučeném dávkování, tak i když do pračky nasypete celý pytel prášku. Výrobce stanovuje optimální dávkování tak, aby se šetřil prášek, zároveň aby se prádlo vypralo.
Prát by se tedy mělo s takovým množstvím, které doporučuje výrobce - většinou k tomu dávají odměrku nebo použijte rysku, kterou někdy mívá šuplík na prášek v pračce.
Je dobré kupovat tzv. kompaktní prací prášky, které neobsahují pomocné látky, zpravidla soli, které pro praní nemají žádný význam a zbytečně zasolují povrchové vody. Kompaktní prací prostředky se vyrábějí výhradně bezfosfátové. Při jejich používání je třeba věnovat velkou pozornost správnému (totiž nižšímu) dávkování. Další alternativou jsou mýdlové prací prostředky, které jsou biologicky snadno odbouratelné.
Vhodným řešením je používat prací prostředky, které nesou značku Ekologicky šetrný výrobek. Stejnou značku můžete nalézt i na řadě přípravků na mytí nádobí, podlah, nábytku, oken a podobně. Ekologicky šetrné existují i mýdla. Ekologicky šetrný výrobek sice neznamená, že nedochází k žádné újmě na životním prostředí, ale ve srovnání s jinými podobnými výrobky je šetrnější. Podmínky jednotlivých směrnic k výrobkům naleznete na www.ekoznacka.cz.
Zelená domácnost přinesla dva spotřebitelské testy, zaměřené na funkční účinnost a biologickou rozložitelnost. Nejprve jsme testovali "eko" prací postředky Test Zelené domácnosti: nejlépe pere Frosch a Qalt Excel z 26. října 2006.
Na podruhé jsme ve spolupráci s Testem DNES testovali mycí prostředky na nádobí, a to jak ty "eko", tak běžnou produkci. Test mycích prostředků: Denk mit má za jedna z 13. července 2007.
Ing. Jana Bížová a Martin Mach
Jana Bížová vystudovala Vysoké učení chemicko-technologické v Praze, Martin Mach je redaktorem EkoListu.
Odpověď našeho čtenáře
20. října 2004
Pracovní lázeň na praní představuje koloidní soustavu. Její účinnost, rozumějme schopnost odstraňovat nečistotu z prádla, je odvislá právě od toho, do jaké míry má lázeň koloidní charakter. Tenzidy se ve vodě rozpouští a s rostoucí koncentrací se jejich molekuly shlukují do malých částeček tzv. micel. Utváření micel však neprobíhá s rostoucí koncentrací stejnoměrně. Od určitého bodu ustává. Koncentrace, kdy tento jev nastane, se nazývá kritická micelární koncentrace. Je již téměř 150 let známo, že při dosažení této koncentrace je prací schopnost lázně největší.
Při dávkování prostředků na praní je proto důležité dbát doporučení výrobce. V případě kompaktních prášků a nebo koncentrátů obecně, obvykle platí, že méně znamená více. Předávkování vede ke snížení účinnosti lázně způsobené fyzikálně chemickou podstatou, což je obvykle umocněno nadměrnou tvorbou pěny. Výsledek praní potom může být vskutku žalostný.
Ing. Jan Kostkan
Jan Kostkan pracuje pro firmu DonGemini, která vyrábí prostředky na praní, mytí a čistění.
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 178".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |