Jaký zvolit hlavní alternativní zdroj elektřiny pro dům?
14. října 2004 | Orlt
Při čtení časopisu AE nabývám dojmu, že palivové články pro napájení domácnosti jsou snad jen v laboratorních a vojenských podmínkách, solární energii nelze považovat za hlavní zdroj a vítr v údolí také nefunguje. Dům je sice bývalý mlýn, ale ze zrušeným vodním právem a již bez veškerého vybavení a navíc v chráněné krajinné oblasti. (Dle mých informací je jen cena vhodné turbínky kolem 400 000 Kč - tedy nad moje finanční možnosti.) Náhon je též již nefunkční.
Zbývá mi v úvahách snad jen nějaká kogenerační jednotka, ale prozatím nemám žádné využití pro její tepelnou část (mám motor ze Škoda 120 - nechal by se po přestavbě třeba na propan-butan nějak využít?). Na výstavách vidím jen obrovské kogenerační jednotky a to ještě většinou na naftu. K domu patří asi 3 ha podmáčených luk vyjmutých ze zemědělského fondu, ale chlapík, který vyrábí dřevěné brikety, mi tvrdí, že lze brikety lisovat ze slámy, nikoliv ze sena! Nelze tedy z nekvalitní louky získávat např. bioplyn, i když nemám krávu ani prase?
Za první republiky přece jezdila auta na dřevoplyn!! Není cesta dřevoplynem pohánět turbínu? Zabývá se někdo takovým řešením?
Za případné odpovědi předem děkuji.
odpověď:
15. října 2004
S dotazem jsme se obrátili na ing. Antonína Slejšku ze serveru Biom.cz. Ten nám k popsanému problému napsal:
Na podobný dotaz týkající se dřevoplynu odpovídal před nějakým časem pan
Sladký:
http://biom.cz/index.shtml?x=90180
V budoucnosti budou předpokládám pro účely získávání elektřiny pro
drobné spotřebitele používány Stirlingovy motory:
http://biom.cz/index.shtml?x=62865
a mikroturbínky:
http://biom.cz/index.shtml?x=136108
Obě tyto technologie však v tuto chvíli nejsou sériově vyráběny a ještě asi musí být nějakou dobu vylepšovány.
Pro malého uživatele zatím není možné doporučit bioplynovou stanici
(např. na travní biomasu), jelikož kvůli nutnosti splnění náročných
plynařských norem a nedostupnosti malých a levných kogeneračních
jednotek, by šlo o extrémně drahé zařízení. Existuje však firma, která
bioplynové stanice pro rodinné domky nabízí (bez kogenerace):
http://www.unego.cz
Domnívám se, že brikety lze lisovat i ze sena. Doporučuji se optat
autora článku:
http://biom.cz/index.shtml?x=202720
K tématu se dále vyjádřil výše zmíněný autor článku o dřevoplynu Václav Sladký:
Doporučuji vřele, aby čtenář osvětlení domu, který je bez elektriky a jako bývalý mlýn stojí u potoka, řešil malou vodní elektrárnou, i když bych se v prvé řadě snažil napojit na veřejnou síť. Kabel v jakékoliv délce se při trošce snahy dá sehnat za přijatelnou cenu (na inzerát). Bohatý přehled o malých i nákladově přijatelných vodních elektrárnách je na internetu. Systém je vyzkoušený, pracuje bez náročné obsluhy automaticky.
Z uvedené louky se dá travina využít dvěma způsoby: V naprosto suchém stavu (zimní nebo jarní sklizeň) ve formě briket (ale zde zřejmě nepřichází v úvahu) nebo v zeleném stavu ve formě bioplynu. To však opět vyžaduje vhodné zařízení, "naočkování" traviny a neustálý dohled a "krmení" biostanice. Pokud by se měla ještě kromě prostého spalování vyrábět jestě elektřina, investiční náklady by neúměrně stouply.
Větrná energie by vyžadovala použití dostatečně dimenzovaných baterií a měnič - opět vysoký náklad a zcela nejistý provoz. Konečně řešením by byla i mikroelektrárna se spalovacím motorem na propan butan.
Závěr pana Sladkého: Jednoznačně doporučuji malou vodní elektrárnu, i když se přívod vody bude muset opravit.
Ing. Radek Svítil
Autor je šéfredaktorem EkoListu po drátě
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 192".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |