https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jaky-zvolit-hlavni-alternativni-zdroj-elektriny-pro-dum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaký zvolit hlavní alternativní zdroj elektřiny pro dům?

dotaz: 192

14. října 2004 | Orlt
Ve starém domě, který chci upravit k trvalému bydlení, není zavedena elektrika. Rozvodné závody jsou ochotné dům připojit, ale samostatným kabelovým přívodem již od transformátoru (asi 750 m). Náklady jen na připojení by tedy byly v hrubém odhadu asi 200 000 Kč. Při současném neustálém zdražování energii stále více uvažuji o alternativním zdroji elektrické energie (ne doplňkový, ale hlavní zdroj!).

Při čtení časopisu AE nabývám dojmu, že palivové články pro napájení domácnosti jsou snad jen v laboratorních a vojenských podmínkách, solární energii nelze považovat za hlavní zdroj a vítr v údolí také nefunguje. Dům je sice bývalý mlýn, ale ze zrušeným vodním právem a již bez veškerého vybavení a navíc v chráněné krajinné oblasti. (Dle mých informací je jen cena vhodné turbínky kolem 400 000 Kč - tedy nad moje finanční možnosti.) Náhon je též již nefunkční.

Zbývá mi v úvahách snad jen nějaká kogenerační jednotka, ale prozatím nemám žádné využití pro její tepelnou část (mám motor ze Škoda 120 - nechal by se po přestavbě třeba na propan-butan nějak využít?). Na výstavách vidím jen obrovské kogenerační jednotky a to ještě většinou na naftu. K domu patří asi 3 ha podmáčených luk vyjmutých ze zemědělského fondu, ale chlapík, který vyrábí dřevěné brikety, mi tvrdí, že lze brikety lisovat ze slámy, nikoliv ze sena! Nelze tedy z nekvalitní louky získávat např. bioplyn, i když nemám krávu ani prase?

Za první republiky přece jezdila auta na dřevoplyn!! Není cesta dřevoplynem pohánět turbínu? Zabývá se někdo takovým řešením?

Za případné odpovědi předem děkuji.




odpověď:


15. října 2004

S dotazem jsme se obrátili na ing. Antonína Slejšku ze serveru Biom.cz. Ten nám k popsanému problému napsal:

Na podobný dotaz týkající se dřevoplynu odpovídal před nějakým časem pan Sladký:
http://biom.cz/index.shtml?x=90180

V budoucnosti budou předpokládám pro účely získávání elektřiny pro drobné spotřebitele používány Stirlingovy motory:
http://biom.cz/index.shtml?x=62865

a mikroturbínky:
http://biom.cz/index.shtml?x=136108

Obě tyto technologie však v tuto chvíli nejsou sériově vyráběny a ještě asi musí být nějakou dobu vylepšovány.

Pro malého uživatele zatím není možné doporučit bioplynovou stanici (např. na travní biomasu), jelikož kvůli nutnosti splnění náročných plynařských norem a nedostupnosti malých a levných kogeneračních jednotek, by šlo o extrémně drahé zařízení. Existuje však firma, která bioplynové stanice pro rodinné domky nabízí (bez kogenerace):
http://www.unego.cz

Domnívám se, že brikety lze lisovat i ze sena. Doporučuji se optat autora článku:
http://biom.cz/index.shtml?x=202720

K tématu se dále vyjádřil výše zmíněný autor článku o dřevoplynu Václav Sladký:

Doporučuji vřele, aby čtenář osvětlení domu, který je bez elektriky a jako bývalý mlýn stojí u potoka, řešil malou vodní elektrárnou, i když bych se v prvé řadě snažil napojit na veřejnou síť. Kabel v jakékoliv délce se při trošce snahy dá sehnat za přijatelnou cenu (na inzerát). Bohatý přehled o malých i nákladově přijatelných vodních elektrárnách je na internetu. Systém je vyzkoušený, pracuje bez náročné obsluhy automaticky.

Z uvedené louky se dá travina využít dvěma způsoby: V naprosto suchém stavu (zimní nebo jarní sklizeň) ve formě briket (ale zde zřejmě nepřichází v úvahu) nebo v zeleném stavu ve formě bioplynu. To však opět vyžaduje vhodné zařízení, "naočkování" traviny a neustálý dohled a "krmení" biostanice. Pokud by se měla ještě kromě prostého spalování vyrábět jestě elektřina, investiční náklady by neúměrně stouply.

Větrná energie by vyžadovala použití dostatečně dimenzovaných baterií a měnič - opět vysoký náklad a zcela nejistý provoz. Konečně řešením by byla i mikroelektrárna se spalovacím motorem na propan butan.

Závěr pana Sladkého: Jednoznačně doporučuji malou vodní elektrárnu, i když se přívod vody bude muset opravit.

Ing. Radek Svítil
Autor je šéfredaktorem EkoListu po drátě


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 192".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist