Jaký zvolit zdroj tepla u rodinného domku?
15. května 2004 | Petr
odpověď:
26. května 2004
Dobrý den,
na takto položený dotaz bohužel nelze snadno odpovědět. Aby bylo jisté, že se Vám vložené prostředky vrátí - jak požadujete, je nezbytné provést příslušné výpočty. Při tom je zásadní znalost spotřeby tepla a energií jednotlivými systémy (elektřina + zemní plyn), dále je nutné znát pořizovací cenu navrženého systému právě pro tento případ a dále je nutné znát ceny paliv a energií v místě (sazby) a také jejich dostupnost. Teprve potom je možné provést základní výpočty - v opačném případě se jakékoli doporučení opírá o odborný odhad, v horším případě o domněnku.
Můj názor (a nemusí být správný viz výše) je takový: doporučoval bych zakoupit nějaký kvalitní kotel na zemní plyn a ponechat stávající systém takový jaký je. Má-li tazatel přesto pocit, že platí za energie moc peněz, zaměřil bych se na úspory - zejména na zateplení stavby a další s tím související věci (okna, dveře). Je lépe energie nepotřebovat, než je sofistikovaně získávat (to je na delší povídání). Pokud si bude chtít sám spočítat, na kolik ho vyjde vytápění různými médii, může využít výpočetní tabulky na serveru www.ekowatt.cz.
Jan Truxa
Autor je pracovníkem energetické poradny EkoWATT.
9. prosince 2009
Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.
„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.
EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.
Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.
„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.
Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.
Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 183".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |