https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jakymi-zpusoby-lze-recyklovat-pvc
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakými způsoby lze recyklovat PVC?

dotaz: 147

8. října 2002 | Ivana Vlčková
Zajímalo by mne, jakými způsoby je možno recyklovat PVC?

Děkuji.




odpověď:


3. ledna 2003

Dobrý den,

recyklace v pravém smyslu slova, tedy zpracování odpadního PVC tak, aby mohlo sloužit původnímu účelu, je možná jen u neměkčeného PVC (potrubí, kanystry ap.). Materiál se rozdrtí a znovu slisuje. Zpravidla se tím však kvalita zhoršuje.

Při tavení PVC dochází k tepelné degradaci a uvolňuje se chlorovodík. Pro zpracování PVC jako druhotné suroviny však existují mnohé postupy. Zdá se, že se v tom v poslední době angažují hlavně Japonci. Našel jsem četné Japonské patenty s touto tematikou, pro ilustraci uvádím, že PVC lze např. smíchat s cementem a získat velmi pevný stavební materiál, nebo tepelně zpracovat na zmíněný chlorovodík a palivo.

Konečně, lze ho také spálit jako odpad a získat něco málo energie. To je ovšem spojeno s problémem tvorby polychlorovaných dibenzo-p-dioxinů ("dioxinů"), ale za určitých podmínek spalování (vysoká teplota hoření, neutralizace vzniklého chlorovodíku, rychlé ochlazení spalin) lze jejich tvorbu téměř eliminovat. Ve srovnání s druhotným zpracováním nechlorovaných polymerů (PE, PP) představuje PVC podle mého názoru stále podstatně větší problém.

S pozdravem
Doc. Ing. Igor Linhart, CSc.
Autor je organický chemik a toxikolog


Dobrý den,

PVC se víceméně recyklovat nedá. Úspěšná a skutečná recyklace se daří maximálně ze 3 %. Spalovaním PVC vznikají nebezpečné dioxiny a dalsi toxické látky. O tom se často přesvědčují i hasiči zasahující při požárech v budovách, kde je z PVC kdeco. Nejlepší je používání tohoto plastu omezit a posléze zakázat. Existují náhrady ve většině jeho použití.

Ale vím, že už tu odpad z PVC je, tak co tedy s ním? Asi nejlépe se dá využít ve směsném plastu. Což ale neni recyklace v pravém slova smyslu, ale tzv. downcycling: plasty, které v takové hmotě končí, lze "vrátit do života" už jen jednou a pak definitivně končí jako odpad. Ze směsného plastu se vyrábějí třeba lavičky, palety, květináče na veřejná prostranství apod. Není to ale příliš kvalitní surovina.

Další varianta je PVC odděleně skladovat do doby, než se přijde na něco rozumného, co s ním dělat. Rozhodně nepatří ani do spaloven ani na skládky - v obojim dělá neplechu (viz Green Paper on PVC Evropske komise).

Pokud se někde třídí čisté plasty, které se pak vrací do výroby, PVC by mezi ně přijít nemělo - rozhodně ne mezi PET lahve, ze kterých se má následně vyrábět silonové vlákno.

S PVC je prostě velký problém a rozumné řešení se ještě nikomu nepodařilo najít.

Jindřich Petrlík
Vedoucí programu Toxické látky a odpady - sdružení Arnika


Dobrý den.

PVC je teoreticky sice recyklovatelné, ale velmi obtížně. Nevím o tom, že by podobná technologie existovala v ČR. V zahraničí je recyklováno zanedbatelné množství PVC spíše z důvodu PR chemického průmyslu. Problematické je jak skládkování PVC (uvolňování toxických aditiv), tak jeho spalování (vznik agresivních zplodin a toxických látek - fosgen, dioxiny).

Především doporučuji PVC vůbec nekupovat. Nejlépe by asi bylo daný výrobek z PVC předat zpět firmě, která jej vyrobila a uživatelům tím způsobila problém "kam s nim?".

Asi jsem Vám příliš nepomohl s konkrétním návodem, kam s vaším PVC odpadem, ale třeba vám tato informace pomůže předejít podobným problémům v budoucnosti.

S pozdravem
MUDr. Miroslav Šuta
Greenpeace


Některé druhy PVC recyklovat lze, například izolace kabelů je z PVC a lze ji snadno recyklovat. Z této suroviny se vyrábějí například příčné prahy na silnice, stojany pro silniční značení a podobné výrobky. Více viz www.replast-plzen.cz.
Recyklace PVC v podobě linolea či jiných krytin je prakticky nemožná, protože každé linoleum má malinko jiné složení (barviva, plniva atd.). Tím se mimo jiné mění teplota, při které se rozemletá surovina při lisování spojí dohromady. V praxi to tedy znamená, že lze recyklovat jen takové konkrétní PVC, kterého je dostatečné množství (například právě izolace kabelů).

Martin Mach
Redaktor EkoListu


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 147".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist