https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/je-efektivnejsi-instalace-termoventilu-nebo-etazoveho-topeni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Je efektivnější instalace termoventilu nebo etážového topení?

dotaz: 22

11. února 1999 | Mira Vilímek
Bydlím v domě se šesti byty v OV (5x3, 5+1, 1x2, 5+1), který je dálkově vytápěn přívodem páry. Výměník je ve sklepě a je naším majetkem.
Při ceně cca 300 Kč/GJ platíme zálohy na teplo 1500 Kč, resp. 1200 Kč/měsíc. Stále se dohadujeme, zda investovat do regulace stávající soustavy (termoventily atd. v rozsahu cca 60 až 80 tis. Kč celkem, tj. cca 13 tis./byt) nebo do etážového topení do jednotlivých bytů (cca 50-60 tis. Kč/byt).
Cena již nedotovaného tepla z Teplárny by se již snad neměla dramaticky zvyšovat (pokud se nemýlíme), ale velkou neznámou je pro nás vývoj stále regulovaných cen plynu pro domácnosti. Zajímá mě Váš názor, případně cenové relace za teplo z různých zdrojů v EU.
Moc děkuji.



odpověď:


22. března 1999

O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti energetických úspor:
Pokud jde o vývoj ceny plynu vzhledem k ceně dálkově dodávaného tepla, tak je asi jisté, že se postupem času k sobě přiblíží. Tam kde se bude v teplárně používat plyn v kogeneračním zařízení, tak by asi teplo nemělo být dražší než cena tepla z plynu v domě. Jenže teplárny mají lokální monopol, který jim umožňuje zahrnovat do ceny všechny náklady a prodávat za cenu "co trh snese".
Opravdu nevím, můj obor jsou spíše obnovitelné zdroje energie. Zajímavá metoda by byla instalovat ve vašem domě kogenerační jednotku, teplo spotřebovat k vytápění a elektřinu prodat.
Cena, kterou platíte, je v každém případě dosti vysoká na to, aby stálo za to uvažovat o snížení spotřeby tepla v bytě formou např. zatěsnění oken, osazení izolačních dvojskel tam, kde je to možné, tepelné izolace obvodového pláště apod.
Na to by pochopitelně mělo navazovat vyregulování otopné soustavy a osazení termostatických ventilů. Jaká bude skutečná technická a ekonomická proveditelnost naznačených opatření může posoudit odborník, nejlépe po návštěvě vašeho domu.
Teprve po eventuálním snížení spotřeby energie by bylo vhodné propočítat návratnost plynového topení (s případným přihlédnutím růstu ceny plynu).
S pozdravem

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradcem v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů.



Zeptejte se v energetických poradců:

9. prosince 2009

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 22".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist