https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/je-nejaky-prirozeny-nepritel-klistat-ktery-by-je-vyhnal-ze-zahrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Je nějaký přirozený nepřítel klíšťat, který by je vyhnal ze zahrady?

dotaz: 251

6. dubna 2010 | J. O.
Dobrý den,

má klíště nějaké přirozené nepřátele,kteří by pomohli snížit jejich počet v zahradách? Dá se nějak počet klíšťat "ekologicky" snížit?
odpověď:


8. dubna 2010

Přeji pěkný dne,

obrátil jsem se na pana Václava Höniga z Parazitologického ústavu AV ČR, na pana Jana Votýpku z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty UK a Kláru Farkačovou z České společnosti entomologické.

Zde je odpověď pana Höniga:

Dobrý den,
to je rozhodně zajímavá otázka:). Řekl bych, že asi nejpřímější opatření by bylo klíšťata na zahradu vůbec nepustit. Pohyb klíšťat na delší vzdálenosti je vázán na pohyb hostitelů, na kterých klíšťata sají... Takže jedním ze způsobů, jak omezit na zahradě výskyt klíšťat, je omezit vstup hostitelů tj. vysoké zvěře, ale i v zahradách mnohem častějších ježků, případně hlodavců a hmyzožravců (což už je poněkud obtížnější). Ale stále se na zahradu mohou dostat klíšťata s ptáky. Klíšťata by mohli na zahradu nosit případně i psi nebo kočky.

Další věc, která mě napadá, je časté sekání - alespoň v parcích to funguje tak, že se klíšťata na často sekaných trávnících vyskytují méně. Asi celkově pečlivě udržovaná zahrada bude pro klíšťata méně vhodným biotopem než zahrada s mohutným křovinným a bylinným podrostem.

Pokud vím, tak žádný predátor specializovaný na klíšťat neexistuje. Ovšem klíšťata žerou sami jejich hostitelé, když se jich zbavují. Jinak myslím u klíšťat existují nějaké entomopatogenní houby, ale jejich úvahy o jejich použití pro regulaci klíštěcí populace jsou (minimálně zatím) spíše v hypotetické rovině.

Pan Jan Votýpko na otázku, zda existuje nějaký predátor nebo škůdce klíšťat, píše následující odpověď:

Bohužel nic opravdu účinného na odpuzování klíšťat neexistuje. Sice existuji parazitické vosičky, ale v biologickém boji je využít nelze. Klíšťatům vyhovují křoviny, případně vysoká tráva apod. Takže "golfový trávník" je pro ně poměrně nehostinný. Otázkou je, jestli je člověk ochoten si něco podobného na zahradě udělat.

Podle Kláry Farkačové proti klíšťatům žádná opatření učinit nelze. Přirozené predátory téměř nemá, nebo aspoň ne takové, které by bylo možné na něj nasadit. Přirozeným predátorem je např. sýkorka, ale tu nedonutíte, aby lovila jen klíšťata.

Doufám, že Vám tyto informace byly k užitku

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 251".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist