https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/je-obec-povinna-poskytnout-kontejnery-na-trideny-odpad-muze-vyzadovat-poplatky-za-ulozeni-trideneho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Je obec povinna poskytnout kontejnery na tříděný odpad? Může vyžadovat poplatky za uložení tříděného odpadu?

dotaz: 67

15. února 2000 |
Je obec povinna poskytnout kontejnery na tříděný odpad? Může vyžadovat poplatky za uložení tříděného odpadu?odpověď:


4. července 2002

Práva a povinosti v této věci stanovuje zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech. Podle § 17 odst. 2 obec může ve své samostatné působnosti stanovit obecně závaznou vyhláškou obce systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů ... Neboli, míru třídění resp. jeho způsob určuje obec ve své obecně závazné vyhlášce. Tu sice nemá povinnost vydat, ale pokud ji nevydá, nemají občané povinnost odkládat komunální odpad na místech k tomu určených a obec nemůže vybírat poplatky za komunální odpad.
Míru třídění nepřímým způsobem určuje zákon o obalech. Na jeho základě byly pro autorizovanou obalovou společnost stanoveny podmínky autorizace, ve kterých je definováno, jak třídění obalových a tím i všech komunálních odpadů na jednotlivé složky má vypadat. Obec pak na základě smlouvy s autorizovanou obalovou společností umožní umístit nebo zajistí kontejnery na tříděný odpad nebo jiný ekvivalentní způsob tříděného sběru.

Podle § 84 zákona o odpadech, kterým se mění zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích v platném znění, se poplatek za komunální odpad skládá ze dvou částí. První stanoví obec bez dalších podmínek, nejvýše však do 250 Kč za osobu a rok, druhou stanoví obec na základě skutečných nákladů obce předchozího roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu, a to až do výše 250 Kč na osobu a rok. Ve světle výše uvedeného je zřejmé, že obec nemá právo poplatek stanovit podle nákladů na třídění.

RNDr. Alois Kopecký
Ministerstvo životního prostředí, odbor odpadů


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 67".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist