https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jsou-stare-soucastky-z-pocitace-nebezpecny-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jsou staré součástky z počítače nebezpečný odpad?

dotaz: 50

13. května 1999 | Mgr. Jan Činčera, Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze
Vážení kolegové,
mám doma staré součástky z počítače (motherboard, atd.). Předpokládám, že se jedná o toxický odpad a že jej tedy není možné vyhodit do popelnice. Mohli byste mi poradit, kdy přijede do Bohnic nějaký automobil na nebezpečný odpad, či zda jsou mé obavy liché?
Děkuji pěkně
Se srdečným pozdravemodpověď:


11. července 2008

Vážený pane magistře,

v příručce Spotřebitelské otázky a odpovědi ekologických poraden vydanou Sítí ekologických poraden ČR (STEP) jsem pro Vás našel odpověď:

Displeje a obrazovky počítačů sestávají z různých druhů skla s chemickou povrchovou úpravou. Používané toxické kovy - např. olovo, baryum, kadmium, stroncium a cín - jsou vysoce jedovaté a z tohoto důvodu patří likvidované obrazovky do nebezpečného odpadu. Umělé hmoty tvořící kryty počítače, jakož i mnoho platinových součástek obsahují jedovaté přísady (prostředky snižující hořlavost - obsahující např. chlór a brom), při jejichž tepelném zpracování vznikají chlorované dioxiny a furany. Totéž platí pro kondenzátory ve starších přístrojích, které mohou obsahovat PCB. Pájené spoje, polovodiče, izolační materiál a kolíčkové kontakty obsahují mnoho chemických prvků a také vzácné kovy - zlato, platinu a stříbro. Kromě součástí, které lze znovu zhodnotit přímo (motorek chlazení, čtecí hlavy, psací zařízení) byly ze starých počítačů dosud vyjímány pouze desky a šasi (tj. základní nosná konstrukce), z nichž se získávaly drahé a některé těžké kovy.

O svozu nebezpečného odpadu či sběrných dvorech se informujte na Vašem městském úřadě. Termíny svozu se průběžně přizpůsobují potřebám občanů a my je nedokážeme sledovat.

Starý počítač má povinnost převzít také obchodník, který Vám prodá počítač nový. Pokud se tak nestane, nebo pokud chce za převzetí starého počítače účtovat poplatek, porušuje zákon. V takovém případě se obraťte na Českou obchodní inspekci. Obchodník je však povinen vybrat poplatek za tzv. historický odpad. Co jsou poplatky za tzv. historický odpad je vysvětleno v dotazu 227: Jak je to s poplatky za ekologickou likvidaci elektrospotřebičů?

Likvidaci vysloužilých počítačů mají v popisu práce společnosti Asekol a Rema. Na jejich stránkách naleznete jak informace o sběrných místech, tak o možnostech bezplatného svozu starých počítačů.

Starý počítač patří do skupiny odpadů, která se souhrnně označuje jako elektroodpad. Patří sem i další zařízení z domácností - od mobilů, přes elektronické hračky, nářadí, bílou techniku až po lékařské přístroje. Celkový výčet zařízení, která spadají do elektroodpadu, naleznete v dotazu 6: Kam se starými domácími spotřebiči a elektropřístroji?.

Pokud by Vás téma odpadů z počítačů zajímalo více, přečtěte si článek Věk nečistých počítačů z 10. května 2004.

S pozdravem

Martin Mach
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 50".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist