https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jsou-tekute-praci-prostredky-ekologicky-setrnejsi-nez-praci-prasky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jsou tekuté prací prostředky ekologicky šetrnější než prací prášky?

dotaz: 197

7. ledna 2005 | Monika Kašparová
Je vhodnější používat tekuté prací prostředky bez fosfátů nebo bezfosfátové prací prášky? Hodnocení pracích prostředků, které každoročně provádí ROSA, uvádí, že všechny tekuté prací prostředky jsou bezfosfátové. Podstatnou část jejich objemu navíc představuje mýdlová složka, měly by tedy asi být šetrnější k životnímu prostředí.

Podle informací uvedených na obalech však tekuté prací prostředky prodávané v obchodech obsahují fosfonáty (tedy opět nežádoucí fosfor) a problematické tenzidy. Jsou tedy skutečně z hlediska vlivů na životní prostředí vhodnější než prací prášky? Podle čeho takový prostředek případně vybírat, aby škodil co nejméně? Srovnávací tabulka pro tekuté prací prostředky zřejmě neexistuje.




odpověď:


19. srpna 2005

Dobrý den,

to je zapeklitá otázka, bohužel nelze jednoznačně říci, zda jsou tekuté prací prostředky obecně ekologičtější než ty sypké.

Co se týče fosforu, fosfonáty nejsou podle mého názoru o nic lepší než fosfáty.

Z hlediska typu použitých tenzidů se složení tekutých versus sypkých prostředků mírně liší, ale zatím nemám dostatek dat na to, abych dokázala zhodnotit, zda jsou některé z nich významně hůře rozložitelné či nikoliv. Všechny tekuté prací prostředky, které jsem dosud testovala, lze hodnotit jako biologicky rozložitelné. (Ale je pravda, že rozklad probíhá poměrně zvolna a rozhodně ne beze zbytku.)

Mám-li vyslovit svůj názor, z ekologického hlediska nevidím mezi tekutými a sypkými prostředky žádný zásadní rozdíl. Spíš mě překvapilo, že - podle testu Mladé fronty, který letos vyšel - tekuté prací prostředky nedosahují tak vysoké prací účinnosti jako ty nejúčinnější ze sypkých. Ale určitě nelze všechny tekuté prostředky na jedné straně a všechny sypké prostředky na straně druhé "házet do jednoho pytle". Jsou mezi nimi v rámci každé skupiny rozdíly jak v chemických a biologických vlastnostech, tak v prací účinnosti.

Čtenářce bych doporučila, aby kupovala prací prostředky od těch výrobců, kteří jsou členem CSDPA (České sdružení výrobců mýdla, čisticích a pracích prostředků), protože ti uzavřeli dobrovolnou dohodu s ministerstvem životního prostředí o omezování nežádoucích vlivů pracích a čisticích prostředků na životní prostředí. Akceptování této dohody by mělo garantovat, že produkty zainteresovaných výrobců budou životnímu prostředí škodit co nejméně. Seznam členů, text dohody a další informace lze nalézt na www.csdpa.cz.

Volbu konkrétního pracího prostředku bych pak podřídila vlastním zkušenostem; za hlavní kritéria bych považovala prací účinnost, cenu, dávkování, snadnou "vymáchatelnost" z prádla apod. Hodnocení je do určité míry subjektivní záležitost. Osobně dávám přednost vybraným tekutým prostředkům z důvodu lepší manipulace a skladování (sypké v načatém pytli vlhnou, při dávkování do pračky práší), možnosti přímé aplikace na skvrny, rychlejšímu a úplnému rozpouštění, neutrálnímu pH (sypké jsou značně alkalické). Pravda je, že než jsem si vytipovala jeden vyhovující, narazila jsem na několik jiných, které nepraly moc dobře (při doporučeném dávkování) nebo zanechávaly zbytky v prádle po máchání.

MF Dnes provedlo tyto spotřebitelské testy:

Tekuté prostředky skvrny nevyperou

Když prášek pere jako voda

Vyšel zde také článek Konec fosfátů? Alespoň u pracích prášků.

S pozdravem

Hana Kujalová
Autorka pracuje v Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 197".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist