https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jsou-vypary-z-polystyrenu-skodlive-lidskemu-zdravi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jsou výpary z polystyrénu škodlivé lidskému zdraví?

dotaz: 58

8. listopadu 1999 |
Prosím o odpověď na tento dotaz:
Jsou výpary z polystyrénu (za pokojové teploty) škodlivé lidskému zdraví? Chci deskami z polystyrénu + sádrokartonu obložit vnitřní stěnu pokoje (betonový panel), která je chladná, protože sousedí s nevytápěnou chodbou, kde v zimě klesá taplota asi na 5 stupňů.
Děkuji.odpověď:


14. listopadu 2000

O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti úspor energie:
Popravdě řečeno, z polystyrenu by žádné znatelné množství škodlivých výparů unikat nemělo; styren by měl být všechen zpolymerovaný a nadouvadlo by nemělo být škodlivé (alespoň výrobci to tvrdí). Je ale pravda, že nějaká mikrogramová množství styrenu se asi vždycky ve vzduchu najdou. Vzhledem k tomu, že se na vnitřní stranu izolace dává parotěsná zábrana, zpravidla z fólie s vrstvou hliníku, tak by i to nepatrné množství eventuelně přítomných těkavých látek mělo difundovat spíše ven než dovnitř. Spíše jsou u takovýchto izolací z vnitřní strany problémy s kondenzací vlhkosti ve stěně, podlaze, stropu, okeních výklencích, prostě tam, kde izolace končí. Bylo by třeba mít přesnější informace o tom pokoji.

Mgr. Karel Murtinger
Nadace SLUNÍČKO, poradenství v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů, U Cihelny 5, 370 06 České Budějovice, telefon: 038/7412272, telefon: 0603/731139


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 58".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist