https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jsou-zvykacky-v-prirode-rozlozitelne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jsou žvýkačky v přírodě rozložitelné?

dotaz: 104

8. ledna 2001 | Magda Chloupková
Ahoj,
chtěla bych Vás poprosit, jestli náhodou nevíte, jestli jsou žvýkačky v přírodě rozložitelné a z čeho jsou vůbec vyrobené - údajům na obalech nerozumím.odpověď:


9. února 2001

Ano, všechny složky, z nichž jsou vyrobeny žvýkačky, jsou v přírodě rozložitelné.
Skládají se z:
1) náhradních sladidel (jsou méně kalorická a nepodporují tvorbu zubního kazu) - jedná se nejčastěji o tzv. cukerné polyalhoholy (pozor - nejedná se o alhohol, jen látky alkoholu strukturně blízké) - např. sorbitol, manitol a maltitol (resp. jeho sirup).
2) aspartam (umělé sladidlo nekalorické - zcela bezpečné, pouze ho nesmí jíst lidé, postižení nemocí fenylkenoturie - ti nejsou schopni ho odbourávat).
3) gumový základ - nejčastěji různé druhy heteropolysacharidu, např. různé škroby, pektiny, algináty, tragant, agar, atd.
4) aditiva - tj. látky, které se v malém množství přidávají do potravin pro zachovaní požadovaných vlastností, popř. upravující chuť a vzhled - všechny testované a bezpečné, např. stabilizátory, emulgátory, antioxidanty, aromatické látky.

Ing. Lenka Činčerová
Lenka Činčerová vystudovala VŠCHT, fakultu potravinářské a biotechnologické technologie, obor chemie a analýza potravin. V současné době pracuju ve farmaceutické analytice.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 104".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist