Jsou žvýkačky v přírodě rozložitelné?
dotaz: 104
8. ledna 2001 | Magda Chloupková
8. ledna 2001 | Magda Chloupková
Ahoj,
chtěla bych Vás poprosit, jestli náhodou nevíte, jestli jsou žvýkačky v přírodě rozložitelné a z čeho jsou vůbec vyrobené - údajům na obalech nerozumím.
chtěla bych Vás poprosit, jestli náhodou nevíte, jestli jsou žvýkačky v přírodě rozložitelné a z čeho jsou vůbec vyrobené - údajům na obalech nerozumím.
odpověď:
9. února 2001
Ano, všechny složky, z nichž jsou vyrobeny žvýkačky, jsou v přírodě rozložitelné.
Skládají se z:
1) náhradních sladidel (jsou méně kalorická a nepodporují tvorbu zubního kazu) - jedná se nejčastěji o tzv. cukerné polyalhoholy (pozor - nejedná se o alhohol, jen látky alkoholu strukturně blízké) - např. sorbitol, manitol a maltitol (resp. jeho sirup).
2) aspartam (umělé sladidlo nekalorické - zcela bezpečné, pouze ho nesmí jíst lidé, postižení nemocí fenylkenoturie - ti nejsou schopni ho odbourávat).
3) gumový základ - nejčastěji různé druhy heteropolysacharidu, např. různé škroby, pektiny, algináty, tragant, agar, atd.
4) aditiva - tj. látky, které se v malém množství přidávají do potravin pro zachovaní požadovaných vlastností, popř. upravující chuť a vzhled - všechny testované a bezpečné, např. stabilizátory, emulgátory, antioxidanty, aromatické látky.
Ing. Lenka Činčerová
Lenka Činčerová vystudovala VŠCHT, fakultu potravinářské a biotechnologické technologie, obor chemie a analýza potravin. V současné době pracuju ve farmaceutické analytice.
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 104".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Žvýkačka - 8. 3. 2010 - Martin Mach Ondřej/Ekolist.czPřeji pěkný den,těžko říct. Podle francouzské Wikipedie to může být pět let (http://fr.wikipedia.org/wiki/Biod%C3%A9gradation). Tento údaj bych bral ale s velkou rezervou - na Wiki není uveden zdroj této informace. V obecné rovině bude záležet na daných okolnostech - tj. jakým vlivům bude žvýkačka vystavena (vlhkost, teplo, UV záření, mechanické působení, vliv organismů a mikroorganismů...). V této souvislosti by se Vám mohl tento odkaz na rozklad odpadů: https://ekolist.cz/dotaz.shtml?x=206975 Snad Vám to pomůže s Vaším projektem. |