https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kaceni-zdravych-stromu-ve-meste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kácení zdravých stromů ve městě

dotaz: 231

1. října 2007 | T. Kocurová
Dobrý den. Obracím se na Vás s následujícím dotazem. Bydlíme v domě o 12 bytových jednotkách. Na travnaté ploše před ním stojí 2 vzrostlé a naprosto zdravé modříny, které mají být z rozhodnutí Městského úřadu pokáceny v době vegetačního klidu, tj. asi v říjnu či listopadu. Stromy rostou na pozemku, který patří státu. Po právní stránce je vše v pořádku. Vlastník domu, Stavební bytové družstvo, požádalo o možnost pokácení, pravomocným rozhodnutím bylo kácení povoleno. Protože jsme o tomto rozhodnutí nevěděli, nepodali jsme odvolání. Důvody pokácení jsou naprosto nepřesvědčivé, např., že kořeny poškozují chodník, na chodník a střechu našeho domu padá jehličí apod. Zkoušela jsem se obrátit na odbor životního prostředí městského úřadu, krajského úřadu, na Inspekci životního prostředí. Všude mi říkají, že už s tím nejde nic dělat... Ráda bych znala Váš názor. Ty dva krásné stromy byly jedním z důvodů, proč jsme si v tomto domě koupili byt... teď budou pokáceny. Je nám jich líto. Díky za Vaši odpověď.odpověď:


16. října 2007

O odpověď jsme požádali Lukáše Matějku z Centra pro podporu občanů Arnika:

Pokusím se odpovědět nejprve teoreticky, jak by takové kácení mělo ve Vašem případě probíhat: o vydání povolení kácet může požádat vlastník stromů, což je vlastník pozemků. Ve Vašem případě je to stát. Stát tak učiní prostřednictvím příslušné organizační složky, popř. Úřadu státu pro zastupování ve věcech majetkových, anebo tato instituce pověří plnou mocí třetí osobu k podání žádosti. To může být i stavební družstvo, ale ze spisu správního řízení by mělo vyplývat, jestli bylo oprávněno jednat.

Městský úřad povolí kácení jen ze závažných důvodů po vyhodnocení zdravotního stavu a konkrétního významu stromů v dané lokalitě. Závažným důvodem není "obtěžování" opadem jehličí a poškození chodníku zřejmě také ne, pokud by existovalo jiné řešení zachovávající stromy. Účastníci řízení, prakticky kromě žadatele jen ekologická občanská sdružení hlásící se do řízení po podání předchozí žádosti o účast, se mohou odvolat k nadřízenému orgánu (zde Magistrátu hl. m. Prahy, jinde ke krajskému úřadu). Pokud jim odvolací úřad nevyhoví, v řízení byly dodrženy zákonné požadavky (věcné podle zákona o ochraně přírody a krajiny, nebo nebyly procesní chyby - s vlivem na věcnou správnost rozhodnutí - podle správního řádu), pak rozhodnutí nabude doručením právní moci. Proti odvolání by měly se účastníci řízení bránit u správního soudu (zde Městský soud v Praze).

V tuto chvíli je proto nutné zjistit na úřadu termín kácení (nejsem si jist, zda je u modřínů nutné vázat možnost kácet na dobu vegetačního klidu; ta se ostatně blíží stejně každým dnem). Pokud již není čas, kontaktujte Českou inspekci životního prostředí a požádejte ji (nejlépe písemně) o vydání zákazu stromy kácet. Využijte také právo na informace, které vyplývá ze zákona o přístupu k informacím o životním prostředí a na městský úřad podejte písemnou žádost o kopii povolení ke kácení a kopii žádosti o vydání rozhodnutí. Na základě těchto informací podejte návrh na přezkum rozhodnutí pro jeho zákonné vady naznačené výše (na vědomí zašlete Magistrátu/krajskému úřadu a ČIŽP).

Vzory všech zmíněných právních podání naleznete na http://stromy.arnika.org/vzory.shtml. A pak klidně napište do Arniky, jak jste uspěli: http://stromy.arnika.org/zkusenosti.shtml.

Lukáš Matějka
Autor odpovědi je pracovníkem Centra pro podporu občanů Arnika.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 231".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist