https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kam-s-plechovkami-od-napoju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kam s plechovkami od nápojů?

dotaz: 15

11. října 1999 |
Mohli byste mi poradit, kam s plechovkami od koly a jiných nápojů?
Uvítám i informaci, z jakého jsou materiálu.odpověď:


26. října 2001

Telefonovala jsem do Pepsi Coly. Tam jsem se dověděla, že plechovky jsou vyrobeny převážně z hliníku, na povrchu je barva a uvnitř jsou potaženy lakem, aby hliník nepřišel do přímého styku s nápojem.
Pepsi Cola se nijak o jejich recyklaci nestará, uvažuje o tom, že v příštím roce se stane členem společnosti Eko-kom, jejímiž členy jsou mimo jiné Coca Cola a Tetrapak.V rámci této společnosti bude finančně přispívat na sběr a recyklaci obalu (nejen hliníkových, ale i plastových), aby vyhověli novému zákonu o odpadech.
Odpad, který vzniká při výrobě plechovek, se lisuje a odevzdává do sběru. Recyklace by byla prý pro Pepsi Colu prodělečnou záležitostí.
Já sama bych Vám doporučovala limonády v plechovkách vůbec nekupovat. Výroba hliníku je energeticky náročná a tudíž nešetrná k životnímu prostředí. I kdyby byla dostatecně zajištěna recyklace hliníku, která je velmi úsporná oproti jeho výrobě z bauxitu, nesebere se ho v nejlepším případě více než několik málo desítek procent z celkového množství.

Kateřina Ondřejová
Redaktorka Ekolistu


Doplnění odpovědi:
26. října 2004

Německé ministerstvo životního prostředí si nechalo vypracovat studii LCA (Life Cycle Assessment - životní cyklus výrobku) na nápojové obaly. Podle výsledků této studie patří hliník mezi vůbec nejhorší obalové materiály. Mezi neekolické obaly patří také výrobky z PVC. Jako nejvhodnější druh obalu pak studie uvádí vratné obaly (tj. jak skleněné, tak plastové) a PE pytlíky (například na mléko). Mezi obaly šetrné k životnímu prostředí se dostaly i nápojové kartony.

Pro podmínky České republiky nebyla podobná studie zatím udělána.

Martin Mach
Autor je redaktorem EkoListu

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 15".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist