https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kam-se-separovanym-odpadem-na-vesnici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kam se separovaným odpadem na vesnici?

dotaz: 68

23. února 2000 | Petr Venzara
Vážení přátelé,
bydlím v domě na vesnici značně vzdálené velkým centrům. Svědomitá separace odpadů se stala zvyklostí celé mé rodiny. Největší problém při této činnosti je pro nás otázka kam s vytříděným materiálem. Byl bych proto rád, kdyby jste mi poskytli adresy (případně telefony), na něž lze odpad zasílat například poštou. Problematické jsou především veškeré umělé hmoty (PET láhve, PP folie, PVC, PE, PE-HD, igelity, mikroten, kelímky od másel a jogurtů...), tetrapak, hliník a baterie.
Děkuji.odpověď:


15. listopadu 2000

To je dost velký problém. Uvedu zde telefonní čísla na některé firmy, které se recyklací výše uvedených komodit zabývají. Nevím však, jestli odpad zaslaný poštou přijmou.

PET lahve
- vykupuje Silon a.s. Planá nad Lužnicí. Je však nutno je dodávat slisované do balíků. Výkupní cena je v současné době 3,- Kč/kg čirých lahví a 1,- Kč/kg modrých lahví. Zelené lahve se nevykupují. Možná by bylo dobré, kdybyste nabídl větší množství (poštou je možno zaslat myslím nejvíce 15 kg) a lahve zbavil etikety, víčka a pásku okolo hrdla lahve tak, aby byla lahev čistá. S tímto má firma problém, takže je možné, že takovéto lahve přijmou.
Telefonní číslo: 0361/732 155.

Všechny plasty
- odebírá Transform a.s., Lázně Bohdaneč.
Telefonní číslo (bezplatná infolinka) je 0800/139 416.

Hliník
- recyklují dvě firmy. V Rýmařově a v Mníšku pod Brdy. Pro zaslání je vhodnější Mníšek. Za 1 kg vyplácí 14,- Kč.
Adresa a telefonní číslo je:
Jana Lenhartová
Žižkova 1547
263 01 Dobříš
tel/fax: 0305/23105

Baterie
- recykluje firma Ekogalva Žďár nad Sázavou. Za recyklaci 1 kg baterií si firma účtuje asi 20,- Kč.
Telefon: 0616/629 329.

Tetrapak
- tetrapakové krabice sám sbírám (zatím 10 kg) a chystám se rozjet větší akci jejich sběru. Jsem v kontaktu s firmou, která tento odpad jako jediná v republice recykluje (výroba nábytkových desek). Po telefonátu do firmy mi sdělili, že mají nějaké problémy s linkou, takže mají dostatečné zásoby suroviny. Zatím tedy žádnou akci nerozjíždím, ale pokud byste měl zájem, můžete mi tento odpad posílat. Krabice zatím skladuji doma a až bude linka v provozu, rozjedu akci a krabice tam spolu s dalšími dovezu (samozřejmě větší množství než 10 kg). 1 kg je přibližně 35 krabic. Můžete mi poslat jakékoliv množství. Ale pozor. Krabice musejí být rozříznuté, čistě vymyté, rozložené do placky a dokonale suché. Jinak by docházelo k jejich hnití a plesnivění.
Moje adresa je:
Jiří Uher Plumlovská 178
796 04 Prostějov
tel.: 0508/363 151

Jiří Uher


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 68".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist