https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kapesniky-lepsi-papirove-nebo-latkove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kapesníky - lepší papírové nebo látkové?

dotaz: 160

29. září 2003 | T. Musil
Je šetrnější používat papírové nebo látkové kapesníky?odpověď:


7. října 2003

Přeji pěkný den,

mám obavu, že zřejmě neexistuje žádná studie, která by nám dala jasnou odpověď. Jakousi základní orientaci snad můžeme čerpat ze studie, která porovnává klasické látkové pleny a pleny papírové na jedno použití. Z tohoto srovnání vychází jasně lépe plena látková, viz dotaz 138: Jsou látkové pleny ekologičtější než papírové?.

Tuto studii však nelze automaticky vztáhnout k Vašemu dotazu, rozdíl mezi papírovou plenou a papírovým kapesníčkem bude jistě větší než mezi látkovou plenou a látkovým kapesníkem. Myslím si však, že nakonec by na tom měl být lépe kapesník látkový: lze jej používat opakovaně a to i několik let. Za celý svůj život jich spotřebujete řádově méně, než kapesníčků papírových. Ty jsou spíše na jedno použití a následné vyhození. Přestože svůj názor nemohu doložit žádnou studií, která by porovnávala tento konkrétní případ, dovolím si tvrdit, že šetrnější je kapesník látkový.

Martin Mach
Redaktor EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 160".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist