Karma nebo bojler?
20. června 2005 | Kočandrle
odpověď:
19. července 2005
Dobrý den,
pokud je spotřeba teplé užitkové vody (TUV) běžná, bude asi lepší pořídit elektrický bojler. Vyžaduje to také menší vstupní náklady. Jistou výhodou je také to, že domácnost má k dispozici "noční proud", takže např. pračka může běžet v době levné elektřiny. Podmínkou je, aby v místě byla dostatečná kapacita přípojky (sdělí místní energetika) a vhodná elektroinstalace.
Plynem ohřívaný bojler (zásobník) nebo plynová karma (průtokový ohřívač) by se hodily v případě, že spotřeba TUV je vysoká, nebo nárazová a nepředvídatelná (např. penzion). Vyžaduje to však komín nebo průraz pro odtah spalin skrz zeď (pro zařízení v provedení turbo) a plynovou přípojku, což je nákladnější.
Vlastní cena tepla z elektřiny (akumulační) je cca 1,00 Kč/kWh (liší se v regionech), zatímco z plynu cca 0,90 Kč/kWh (podle účinnosti spotřebiče). Při spotřebě 4-členné domácnosti cca 7 000 kWh je roční rozdíl v nákladech několik stokorun.
Z hlediska zatížení životního prostředí je plyn vhodnější.
Přeji hezký den
Ing. Karel Srdečný
Autor je poradcem energetického konzultačního informačního střediska EkoWATT.
Dobrý den,
odpověď závisí na tom, jaký zdroj energie používáte k vytápění. Pokud používáte plyn, pak je výhodnější mít i ohřev vody na plyn. V současné době je asi nejlepší řešení použít nepřímotopný zásobník, kde topná voda z kotle přes výměník nahřívá teplou užitkovou vodu zásobníku o objemu nějakých 60 až 80 litrů. Vzhledem k tomu, že plynový kotel může vodu ohřívat kdykoliv (nemusí čekat na "noční proud"), může být zásobník menší než v případě elektrického zásobníkového ohřívače spínaného po dobu 8 hod denně.
Pokud je pro vytápění používán kotel na tuhá paliva (uhlí, dřevo), pak je asi optimální řešení kombinovaný zásobník, kde je voda v topném období nahřívána kotlem a mimo topné období elektřinou.
Pokud je vytápění elektrické, pak je nejlepší použít elektrický zásobníkový ohřívač (bojler). Další možností je instalace solárního systému pro ohřev vody, t.j. kolektory + solární zásobník. Tento systém se dobře kombinuje s elektrickým ohřevem. Obecně je návratnost solárních systémů i při dotaci ze SFŽP dosti dlouhá, nicméně v tomto případě by se vlastně kupoval solární zásobník namísto běžného elektrického zásobníku a tedy by se do investičních nákladů promítl jen rozdíl v ceně, což by trochu vylepšilo dobu návratnosti investice do solárního systému.
Pokud byste chtěl dovědět více, kontaktujte mne emailem nebo telefonem (603 731 139) Bez informací o vytápěcím systému asi nelze poskytnout konkrétnější odpověď.
Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradcem Energy Centre České Budějovice.
10. února 2010
Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.
„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.
EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.
Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.
„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.
Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.
Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 207".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |