https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kde-konci-odpad-z-uspornych-zarovek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kde končí odpad z úsporných žárovek?

dotaz: 254

30. září 2011 | Běhůnek
Dobrý den, viděl jsem německý dokument o recyklaci úsporných ,,ekologických" žárovek. Ze žárovek nakonec zbyla nějaká jedovatá látka, která se dále nevyužitá skladuje v sudech kdesi v podzemí. Jak je tato situace vyřešena v ČR? Děkuji



odpověď:


24. října 2011

Hezký den,

sběr vysloužilých svítidel v ČR zajišťuje kolektivní systém Ekolamp, likvidaci pak zajišťuje společnost RECYKLACE EKOVUK. Zástupci této společnosti nám také poskytly následující odpověď:

Žárovky žádné nebezpečné látky neobsahují. Malé množství rtuti obsahují výbojové světelné zdroje, mj. zářivky a úsporné (kompaktní) žárovky. Rtuť se při jejich recyklaci odděluje z odpadu společně s luminoforem. Kontaminovaný luminofor se zpracovává chemickou nebo termickou metodou. Chemickou cestou se toxická rtuť převádí na netoxickou sloučeninu HgS, která již není nebezpečná pro životní prostředí a může se skládkovat nebo třeba použít na zpevnění cest.

Druhou možností je termická úprava odpadu, tzv. demerkurizace. Tato technologie probíhá tak, že se v rotační trubkové peci za vysoké teploty odstraňuje z odpadu rtuť v plynném skupenství a po její kondenzaci v chladicím systému je získaná rtuť dodávána výrobcům, kteří ji použijí v nových produktech.

Pro výbojové světelné zdroje se používají v závislosti na obsahu rtuti v odpadu obě technologie. V každém případě se v souladu se zákonem o odpadech a jeho prováděcími předpisy standardními postupy hodnotí získané produkty úpravy na obsah rtuti a její vyluhovatelnost. Tato kriteria jsou rozhodující pro další postup nakládání se stabilizovaným podílem odpadu, ať už se jedná o jeho využití nebo uložení na skládku. Pro Vaši informaci uvádím, že stupeň recyklace odpadu ze světelných zdrojů do druhotných surovin dlouhodobě převyšuje 95 % hmotnosti recyklovaného odpadu.

Doufám, že odpověď byla dostatečně vysvětlující.

Martin Singr
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 254".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist