https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kde-lze-ziskat-informace-o-ekologickych-wc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kde lze získat informace o ekologických WC?

dotaz: 54

9. října 1999 | Ing. Jan Kopecký
Prosím Vás jako odborníky v oblasti životního prostředí o radu. Zajímalo by mne, kde lze získat informace o ekologických WC. O jejich prospěšnosti, instalacích v nové často experimentální ekologické bytové výstavbě jsem již mnoho četl, ale konkrétní informace o typech, výrobcích či technických a jiných parametrech marně sháním. Za jakoukoliv pomoc v této věci předem děkuji.odpověď:


9. září 2004

Ekologická WC u nás vyrábí například firma EKO DELTA z České Skalice. Vyrábí jak venkovní, tak vnitřní ekologická WC a to hned v několika typech. Na internetových stránkách firmy lze o jednotlivých typech najít podrobnější informace.

Další firmou zabývající se výrobou ekologických WC je ADCO&DIXI. Na stránkách firmy lze získat podrobnější informace o produktech a to jak o pronájmu, tak o prodeji.

Švédské ekologické toalety Separett nabízí pan Vítězslav Dopita. Jde o šest různých modelů, rozdělených podle typu užívání. Na svých internetových stránkách nabízí poměrně široké spektrum odpovědí na nejčastější dotazy spojené s užíváním toalet. Ekologická WC Separett včetně příslušenství nabízí rovněž firma ELIA Elektro, s.r.o. Její webové stránky naleznete zde.

Server Ekodům se věnuje mimo jiné ekologickým toaletám. Naleznete zde popis typů jednotlivých WC, srovnání ekologické a ekonomické a hygienické stránky toalet a odpovědi na nejčastější dotazy.

V článku Rodinný dům v Hořovicích - z pohledu uživatele a architekta na webovém serveru TZB-info naleznete konkrétní zkušenosti s kompostovacím WC. Zde je výňatek z článku týkající se kompostovacích toalet:

Nejproblematičtější se ale ukázal kompostovací záchod. "Smrdí", říká stručně paní Urbanová. Hlavně prý za nízkého tlaku. Zápach se omezí, přidávají-li se do kompostéru bakterie, které se normálně dávají do kompostu (nebo úplně nejlépe bakterie určené speciálně do prasečích podestýlek - Urbanovi užívají výrobek zvaný Bioenzym od firmy Saubien 1x měsíčně). Nejnepříjemnější je ale to, že z moči se v kompostéru odpaří asi polovina (dle výrobců se veškerá moč odpaří) a zbytek se musí čas od času vynést. Na rozdíl od rakouského Gänserndorfu, kde mají ke kompostéru přístup přímo ze zahrady, je u Urbanů kompostér zabudován ve sklepě a moč se vynáší vnitřkem domu - cca 100 litrů za 4 měsíce. V některých typech kompostovacích záchodů se moč hned na počátku separuje, mimo jiné i proto, že je slaná a likviduje kompostovací proces, ale v tomto záchodu z Ekony k separaci nedochází. Proto dnes rodina oceňuje nedůvěřivost českých úředníků a používá na běžnou potřebu raději normální WC. Záchod navíc sice šetří vodu, ale zase spotřebovává elektrickou energii, protože neustále běží jeho odvětrávání.

Celý článek pak naleznete zde.

Jan Šatoplet
Autor je redaktor EkoListu


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 54".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist