https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kdo-vyrabi-slamene-desky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kdo vyrábí slaměné desky?

dotaz: 154

15. března 2003 | Marek Lysek
Sháním informace o výrobci panelů ze slisované slámy potažené papírovým kartonem a informace o jejich použití.odpověď:


17. března 2003

V současné době u nás vyrábí stavební slaěné desky firma Ekodesky Stramit s.r.o., Jedousov, 535 01 Přelouč.
Telefon: 466 972 421, fax:466 972 602, mobil:777 321 385, e-mail: info@ekopanely.cz

Podle informaci firmy Ekodesky Stramit s.r.o se panely vyrábějí lisováním obilné slámy za vysokého tlaku a teploty ve speciálním tvářecím zařízení bez použití jiných přísad. Pro dosažení požadované povrchové úpravy se toto jádro polepí recyklovaným papírem. Všechny materiály použité ve výrobě jsou ekologicky zcela čisté a mají navíc svůj původ v obnovitelných přírodních zdrojích.

Panely se dají použít namísto klasických pevných příček z cihel, silikátů, sádrokartonu či jiných stavebních materiálů, lze je použít také jako mobilní dělící stěny za použití speciálních povrchů a rámovacích systémů. Panely lze použít také jako podhledy s trvalým zatížením břemeny, hodí se též pro podvěšené podhledy, kde je vyžadován nad tímto podhledem servisní přístup.

Dalším použitím ekopanelů jsou pochůzné střechy, které zároveň slouží jako další tepelná a zvuková izolace. Pro zabezpečení kompletní odolnosti proti povětrnostním vlivům je třeba následné pokrytí klasickými střešními krytinami.

Ekopanely jsou také velmi zajímavou alternativou klasického vnitřního obložení výrobních hal, zateplených skladů a ostatních průmyslových objektů. Umožňují použití různých povrchových úprav a navíc opět nabízejí dodatečnou tepelnou a zvukovou izolaci.

Mezi podstatné vlastnosti těchto panelů patří jejich nehořlavost. Panel neobsahuje dostatek kyslíku na to, aby podporoval hoření. Od ostatních stavebních panelů se liší tím, že neobsahuje žádná další adhesiva, pryskyřice, alkoholy, terpentýny či jiné chemikálie uvolňující hořlavé výpary.

Standardní ekopanely jsou vyráběny v délce 2 600 mm. Na zakázku je možno vyrobit ekopanely v délkách od 1 500 do 3 600 mm. Standardní šíře vyráběných ekopanelů je 1 200 mm. Standardní tloušťka vyráběných panelů je 60 mm. Hmotnost standardního 60 mm silného ekopanelu je od 20,5 do 27,5 kg/m2. Hmotnost standardního panelu 2 600 x 1 200 x 60 mm je cca 74 kg. Ekopanely jsou vyráběny s hustotou 398 kg/m3. Nicméně výrobní technologie umožňuje výrobu s hustotou od 338 kg/m3 (pro nejlepší tepelnou izolaci) do 441 kg/m3 (pro nejlepší zvukovou izolaci). Standardní ekopanel tloušťky 60 mm nemá tepelnou vodivost větší než 0,113 W/mK a tepelný odpor R=0,5799 mm2/kW.

Standardní ekopanel snižuje hladinu zvuku z jedné na druhou stranu v průměru 27 dB a to v širokém frekvenčním rozsahu. V případě poštukovaného ekopanelu snižuje o 30 dB v rozsahu 100 - 3 200 Hz.

Ekopanel bez deformace snese zatížení 981,3 MPa. Ekopanely mohou být použity jako samonosné příčky a externí zdi bez konstrukčních rámů. Mají dostačující pevnost pro použití jako zakrytí pochůzných střech, po kterých je ihned po položení možno chodit. Napětí v tahu za ohybu 0,1603 MPa.

Martin Mach
Redaktor EkoListu


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 154".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist