https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kouri-nam-komin-od-plynoveho-kotle
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kouří nám komín od plynového kotle

dotaz: 98

5. listopadu 2000 |
Máme nově zavedené vytápění zemním plynem, ale na rozdíl od sousedů nám z komínu stoupá dým (asi jako při topení dřívím). Kotel nesignalizuje žádnou poruchu, venku jsou asi 2 °C, komín je zcela čistý. Jak lze kouř odstranit?odpověď:


14. listopadu 2000

O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti úspor energie:
Vážený pane,
je to zajímavý problém, ale takhle na dálku se to nedá rozhodnout. V zásadě existují dvě možnosti:
1. pokud je kouř bílý, pak by mohlo jít o vodní páru, normálně si kotel přisává vzduch, který ředí spaliny tak, aby nekondenzovaly v komíně, při nízké venkovní teplotě se však může tvořit nad komínem bělavý obláček, který se rozpustí až v určité vzdálenosti od komína.
2. pokud je kouř tmavší (šedý) a nemizí kousek nad komínem, pak by to znamenalo nedokonalé spalování za vzniku částic uhlíku (sazí).
Projevovalo by se to i svítivým plamenem a indikovalo nějakou zásadní závadu (např. ve směšování plynu a vzduchu), připadá mi to však dost nepravděpodobné, ještě jsem neslyšel o novém kotli, který by to dělal. V každém případě by se k tomu měla vyjádřit firma, která kotel dodala. Dejte mi vědět, pokud by Vás neuspokojilo to, jak se k tomu firma vyjádří nebo jste měl nějaké další dotazy.

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradcem v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 98".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist