Lze se bránit proti plevelu, zalétávajícímu na Váš pozemek ze sousedova pole?
10. února 1999 |
Jelikož máme svůj dům vedle tohoto pole, tento plevel přeletuje všechen k nám a znepříjemňuje nám tak život. Někde jsem četl, že proti tomu existuje nějaká obrana ve formě zákona.
odpověď:
7. srpna 2006
Ano, vlastník pozemku má skutečně povinnost o něj pečovat tak, aby nedocházelo k šíření plevelů. Ukládá to zákon zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, v jehož paragrafu 3 se doslova píše:
"...vlastník pozemku nebo objektu nebo osoba, která je užívá z jiného právního důvodu, jsou povinni:
a) zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů včetně plevelů tak, aby nevznikla škoda jiným osobám nebo nedošlo k poškození životního prostředí anebo k ohrožení zdraví lidí nebo zvířat,.."
Zaplevelený pozemek by občan měl nahlásit na odboru životního prostředí příslušného úřadu (tedy na městském úřadě nebo v pověřené obci). Úřad má povinnost provést místní šetření a pokud je podnět oprávněný, vyzve doporučeným dopisem vlastníky zanedbaného pozemku, aby do termínu stanoveného orgánem rostlinolékařské péče vykonali nápravu např. posečením. Zároveň jim úřad oznámí i výši pokuty, jež může být uložena dle zákona č. 326/2004 při nezjišťování či neomezování výskytu plevelů. Pokuta může dosáhnout až do výše třiceti tisíc korun pro fyzickou osobu a až půl milionovou částku může zaplatit právnická osoba. Po uplynutí lhůty stanovené k nápravě stavu má úřad povinnost pozemek zkontrolovat.
Hana Hermová
Autorka je redaktorka EkoListu.
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 21".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |