https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/lze-se-branit-proti-plevelu-zaletavajicimu-na-vas-pozemek-ze-sousedova-pole
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lze se bránit proti plevelu, zalétávajícímu na Váš pozemek ze sousedova pole?

dotaz: 21

10. února 1999 |
Před časem soused získal v restituci pole. Toto pole již 3 roky nijak neobdělává a je zarostlé vysokým polním plevelem.
Jelikož máme svůj dům vedle tohoto pole, tento plevel přeletuje všechen k nám a znepříjemňuje nám tak život. Někde jsem četl, že proti tomu existuje nějaká obrana ve formě zákona.odpověď:


7. srpna 2006

Ano, vlastník pozemku má skutečně povinnost o něj pečovat tak, aby nedocházelo k šíření plevelů. Ukládá to zákon zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, v jehož paragrafu 3 se doslova píše:

"...vlastník pozemku nebo objektu nebo osoba, která je užívá z jiného právního důvodu, jsou povinni:

a) zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů včetně plevelů tak, aby nevznikla škoda jiným osobám nebo nedošlo k poškození životního prostředí anebo k ohrožení zdraví lidí nebo zvířat,.."

Zaplevelený pozemek by občan měl nahlásit na odboru životního prostředí příslušného úřadu (tedy na městském úřadě nebo v pověřené obci). Úřad má povinnost provést místní šetření a pokud je podnět oprávněný, vyzve doporučeným dopisem vlastníky zanedbaného pozemku, aby do termínu stanoveného orgánem rostlinolékařské péče vykonali nápravu např. posečením. Zároveň jim úřad oznámí i výši pokuty, jež může být uložena dle zákona č. 326/2004 při nezjišťování či neomezování výskytu plevelů. Pokuta může dosáhnout až do výše třiceti tisíc korun pro fyzickou osobu a až půl milionovou částku může zaplatit právnická osoba. Po uplynutí lhůty stanovené k nápravě stavu má úřad povinnost pozemek zkontrolovat.

Hana Hermová
Autorka je redaktorka EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 21".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist