https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/lze-vypoustet-obsah-kanalizacni-jimky-po-aplikaci-bioenzymu-na-vlastni-zahradu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lze vypouštět obsah kanalizační jímky po aplikaci bioenzymů na vlastní zahradu?

dotaz: 166

24. září 2003 | Richard Pudlák
Mám rekreační objekt s produkcí cca 7m3 splašků za 3 měsíce (20m3/rok). Mohu, po aplikaci bioenzymů, jež jsou běžně v prodeji, použít vodu z kanalizační jímky na zálivku zahrady? Pokud ano, jak často, případně na jakou plochu a za jakých podmínek?odpověď:


14. ledna 2004

Bioenzymy, které jsou běžně v prodeji jsou řekněme prezentovány jako zázrak, který způsobí to, že po jejich aplikaci Vám v odpadní jímce zůstane téměř průzračná voda... Bohužel Vás musím zklamat takto to ve skutečnosti nefunguje. Pravidelné dávkování bioenzymatických přípravků v dostatečných dávkách omezuje tvorbu zápachu, podporuje štěpení tuků a nánosů v odpadních systémech, rozkládání fekálií, což se projeví snížením množství kalů a v důsledku toho prodloužením intervalu mezi odvozy. Nelze však říci, že tímto procesem by vznikala voda vhodná pro závlahu. Navíc stejně pokud by byla používána jako voda závlahová, jedná se o nakládání s odpadní vodou, pro které je potřeba míti povolení příslušného vodoprávního úřadu.

Martina Veselá
Autorka studuje postgraduální studium zaměřené na problematiku čistíren odpadních vod na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě, Institut environmentálního inženýrství.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 166".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist