https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/lze-vyuzit-tepelnou-energii-sporaku-ke-sviceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lze využít tepelnou energii sporáku ke svícení?

dotaz: 180

18. března 2004 | Daniel Šnejd
Dobrý den,

kdysi jsem zachytil informaci, o možnosti využití tepelné energie v lokálním topném tělese (například sporák na tuhá paliva) pro výrobu elektrické energie snad za pomoci termočlánku. Rád bych zjistil, zda-li je výkon takovéhoto zařízení dostačující pro rozsvícení dvou žárovek v zahradní chatce, případně kontakt na někoho, kdo má s tímto zařízením již nějaké zkušenosti.

Děkuji
odpověď:


29. března 2004

Přeji pěkný den,

dotaz je skutečně zajímavý. Teoreticky to jde, ale výkon takového termočlánku by na svícení rozhodně nestačil. Zásadní problém termočlánku je, že napětí je úměrné rozdílu teplot. Jeden jeho konec se musí intenzívně zahřívat a druhý naopak chladit a ty dva konce musí být hodně blízko u sebe. Pokud vzdálenost konců není dostatečná, vzrůstá vnitřní odpor a nezíská se žádný proud. Ovšem když jsou blízko, tak teplý konec ohřívá studený (a naopak), čímž klesá rozdíl teplot a tudíž i napětí...

Zhotovit funkční termočlánek, dávající třeba 12V/1A, bude v amatérských podmínkách nejspíš nemožné. Jedině mě napadá zkusit rozebrat Peltierův článek (= termočlánek, reverzní jev se nazývá Peltierův) a vyrobit to z toho. Peltierův článek je například ve speciálních chladičích CPU a asi taky v chladničkách do auta. Problém je, že to jsou destičky složené na sobě, které mají "teplé" a "studené" plošky přiložené k sobě: TST...STS , takže jsou tepelně v sérii, napájené jsou většinou 12 V, jednotky ampér. A bylo by třeba je oddělit a dát je tepelně paralelně, teplou plochou na "sporák" a studenou na obří chladič.

Obecně tedy lze říci, že tudy cesta k osvětlení Vaší chatky či altánku nevede. Nehledě na to, že v létě asi nebudete topit jenom kvůli světlu - to by bylo jak neekonomické, tak neekologické. Jediný význam by snad takové zařízení mohlo mít pro technického kutila jako technická zajímavost či kuriozitka.

Ing. Miloš Skopec
Autor vystudoval strojní fakultu ČVUT


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 180".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist