https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/lze-z-lesa-odnaset-spadane-vetve
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lze z lesa odnášet spadané větve?

dotaz: 186

28. června 2004 | Roman
Nedávno jsem koupil menší domek u lesa a rád bych v něm při chladnějším počasí topil dřevem. Slyšel jsem, že lze spadané suché větve do určité tloušťky bez jakýchkoli povolenek či poplatků z lesa odnášet. Protože mi záleží na tom, abych se v této věci nějak neproviňoval - zajímalo by mě, jaké dřevo lze skutečně z lesa v této souvislosti bezplatně odnést, případně s kým se domluvit na oficiálním odběru dřeva na topení.

Díky za Vaši odpověď
odpověď:


2. července 2004

Přeji pěkný den,

pomohu si citací z Lesního zákona (zákon 289/1995 Sb.), paragrafu 19, odstavce 1 o obecném užívání lesů:

Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců.
(...)

Zákon bohužel nijak přesně nespecifikuje, co je to klest. Od pana Zdeňka Bluďovského z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti jsem se dozvěděl, že podle doporučeného lesnického názvosloví, které vychází z normy ČSN 48 0000, se klestem rozumí "oddělené malé větve stromu, někdy i jiné části stromu, například vršky zbývající v lese po těžbě dřeva." Myslím, že důležitá je především druhá věta citovaného odstavce: každý je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka (...).

Pan Bluďovský nám poradil i s druhou částí Vašeho dotazu. Pokud byste chtěl získat svolení například ke kácení souší či tzv. drobnému průklestu, pak se musíte obrátit na vlastníka lesa, popřípadě na pověřeného správce lesníko majetku. Kácení souší a prořezávka (drobný pruklest) musí být ovšem i v tomto případě prováděny podle zásad stanovených lesním zákonem nebo na něj navazující provádecí vyhláškou.

Martin Mach
Redaktor EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 186".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist