Měníme topný systém: je výhodnější plynový kotel nebo WAW?
12. listopadu 2002 | Jan Priškin
Vzhledem ke stáří celého systému (22 let) a umístění kotle (v kuchyni, hloupě kolmo od stěny) uvažujeme o předělání systému.
Zajímalo by mě, o kolik by stouply náklady na palivo v případě zrušení kotle a použití plynovým přímotopných těles (WAW), které jsme měli v minulém bydlení. V bytě tehdy byla daleko příjemnější vlhkost (65-70 %), kdežto nyní máme v domě trvale pod 50 %. Nízkou vlhkost přičítáme "ústřednímu topení".
Vzhledem k daleko nižší nákladům na instalaci WAW v porovnání s kotlem + radiátory + rozvody a vzhledem k příjemné vlhkosti se nám WAW jeví jako lepší varianta. Což je velmi neobvyklé.
Prosím o radu.
odpověď:
21. listopadu 2002
Vážený pane.
Pro nějakou kvalifikovanou radu bych potřeboval více informací, zde je nicméně několik obecných informací, které by vám měly pomoci se zorientovat.
Vhodnost, resp. nevhodnost výměny kotle za lokální topidla (např. zmíněné WAW) závisí na počtu místností a dalších faktorech, např. na tom, jak se ohřívá teplá užitková voda (TUV), zda se některé místnosti užívají jen občas a pod. Ve většině rodinných domků a bytů je lépe použít jeden kotel, který
zajistí vytápění všech místností i ohřev TUV. Systém s centrálním kotlem se dá také lépe regulovat; např. regulace prostorovým termostatem s časovým programováním v jedné vybrané místnosti a do ostatních se dají termostatické ventily.
Jde také o osobní preference, já např. nechci mít rozvod plynu v bytě a dávám přednost rozvodu topné vody (unikající plyn je přece jen horší než voda). Pokud máte rozvod topné vody, tak můžete také v případě nutnosti přejít třeba na kotel na dřevo (případně v kombinaci s elektřinou), tepelné čerpadlo, lze využívat teplo ze solárních kolektorů a pod. Prostě je to takové flexibilnější a univerzálnější.
Pokud ve vašem případě můžete využít stávající radiátory a rozvod, pak bude asi výhodnější nahradit starý kotel Gasex nějakým moderním závěsným kotlem; dají se koupit i celkem levné kotle, takže v případě nějakých 4-5 místností to bude určitě levnější řešení. Z hlediska spotřeby energie (při trvalém vytápění) není významné že máte silné trubky a litinové radiátory, takže pokud není rozvod nějak moc zkorodován, tak by se měnit nemusel.
Pokud se trvale vytápí jen 1 až 2 místnosti a ohřev vody je zajištěn samostatným ohřívačem, který není třeba měnit, tak může být lepší instalovat lokální topidla.
Obecně lze říci, že jedno větší topidlo (kotel) by mělo být trochu účinnější než více menších lokálních topidel, ale rozdíl není tak zásadní. Nevím také, jak připravujete TUV, ale pokud používáte klasickou starou KARMU (průtokový ohřívač), tak ty moc velkou účinnost nemají a podstatně lepší je
zásobníkový ohřívač (boiler), nahřívaný vodou z kotle.
Vlhkost v bytě nesouvisí se způsobem vytápění, ale spíše s teplotou, na jakou vytápíme a se způsobem větrání respektive nechtěného větrání, tedy netěsností oken.
Popravdě řečeno, renovaci topného systému by mělo předcházet nějaké zatěsnění oken a zateplení, které by snížilo tepelné ztráty a tím i potřebnou velikost resp. výkon topného systému (menší systém je o něco levnější).
Navrhoval bych realizovat alespoň některá z následujících opatření:
- zatěsnění oken silikonovým těsněním do frézované drážky
- zvážit možnost osazení izolačních dvojskel a použití vhodných žaluzií či rolet pro snížení nočních tepelných ztrát (pokud budete chtít pošlu vám více informací a návody na praktické provedení)
- zateplení stropu pod půdou resp. střechy podkroví (přibližně 20 cm minerální vaty)
- zateplení obvodových stěn (12 cm pěnového polystyrénu)
Pokud zrealizujete všechna uvedená opatření, tak se výrazně sníží tepelná ztráta domu a při použití vašich stávajících radiátorů lze uvažovat i o instalaci kondenzačního kotle, který má znatelně vyší účinnost.
Celé je to ovšem dost drahá záležitost s dlouhou dobou návratnosti (kolem 15 let); nicméně si myslím, že je to lepší než důchodové připojištění.
Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradce městského střediska EKIS České Budějovice.
9. prosince 2009
Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.
„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.
EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.
Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.
„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.
Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.
Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 145".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |