Můžete srovnat prací prášky podle jejich ceny, dávkování a účinnosti?
17. srpna 2000 | Radek
uvítal bych v přehledech pracích prášků i srovnání jejich účinnosti. Z vlastní zkušenosti vím, že řadu lidí ovlivňuje při výběru pracích prášků jejich cena. Při pohledu na doporučené dávkování se však ukáže pravda, protože řada "laciných" prášků je vlastně drahých. Např. "ekologický" Colon má až o 50 % větší dávkování než např. Persil či Ariel. Nižší obsah fosfátů je tak nahrazen větším dávkováním a nižší účinností. Přičemž o neškodlivosti náhrad fosfátů nejsem zcela přesvědčen. Tím neříkám, že jsem zastáncem fosfátů. Vycházím ze srovnání v časopise D-test (prášky na "dětské" oblečení), kdy fosfátový Ariel automat byl méně toxický než šetrné mýdlové prášky a v účinnosti neměl konkurenci. Jsem toho názoru, že řada firem jenom stěží ze zájmu veřejnosti o ekologii, ale skutečné výsledky nemá.
PS: existuje na www nějaký spotřebitelský magazín (něco jako D-test, Stifungwarentest ...?)
odpověď:
23. března 2007
Dobrý den,
Váš dotaz a podobné dotazy od dalších čtenářů nás vedly k tomu, že jsme si podali žádost o dotaci na provedení testu pracích prostředků, které se profilují jako šetrné k životnímu prostředí. Vytipovali jsme cca 15 takových pracích prostředků a nechali odborné laboratoře zpracovat test na prací účinnost a biologickou rozložitelnost. Původně jsme chtěli testovat i přítomnost fosfátů, ale Ministerstvo životního prostředí vydalo vyhlášku, která fosfáty v pracích prostředcích pro domácnosti zakazuje. Zákaz fosfátů je od října 2006, kdy také náš projekt končí, nemohli jsme ale udělat to, že bychom zkontrolovali, jak výrobci tento zákaz respektují. Nestihli bychom totiž nakoupit vzorky (pro náš test se pořizovali na začátku roku) a nechat provést test.
K dispozici tak máme výsledky prací účinnosti a biologické rozložitelnosti, které spolu s popisem metody testů najdete v článku Test Zelené domácnosti: nejlépe pere Frosch a Qalt Excel z 26. října 2006.
Dovolil bych si upozornit i na související článek Vyplatí se levné prací prostředky? z 27. října 2006. Přečtěte si také zprávu V testu MF DNES vyhrál prací prostředek Qalt Excel ze 16. listopadu 2007.
Zelená domácnost se zaměřila jen na „eko“ prášky z řady důvodů. Hlavním důvodem bylo, že se nás naši čtenáři a čtenářky často ptají, zda můžeme srovnat, který z malé rodinky „eko“ prášků je lepší. Testování prací účinnosti všech běžných pracích prostředků jsme nedělali, jednak proto, že jej v nedávné době provedl Test Dnes Mladé fronty (viz článek Když prášek pere jako voda z 25.3.2005 a článek Tekuté prostředky skvrny nevyperou z 11.9.2001), jednak proto, že tyto testy jsou poměrně finančně náročné. Z těchto důvodů se nám nepodařilo otestovat všechny „eko“ prací prostředky, které jsou u nás na trhu.
Test Zelené domácnosti finančně podpořila Evropská unie prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Na projekt přispěla také Nadace partnerství. |
Martin Mach
Redaktor EkoListu.
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 46".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |