https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/nastehovali-se-k-nam-netopyri-co-mame-delat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nastěhovali se k nám netopýři, co máme dělat?

dotaz: 188

14. července 2004 | Ivan Bičiště
Dobrý den,

do domu našeho souseda se nastěhovali netopýři, je jich moc, řádově desítky. Soused je tam nechce, tak jak je šetrně "vystěhovat"? Tušíme, že jsou chránění.

Děkuji předem za odpověď.

S pozdravem
odpověď:


14. července 2004

Máte pravdu, netopýři patří mezi druhy silně ohrožené. Přesvědčit se o tom můžete například v seznamu ohrožených druhů, který je součástí vyhlášky č. 395/1992 Sb.

Na stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny jsou informace, které vysvětlují, proč se k vám netopýři nastěhovali a jak v takovém případě nejlépe postupovat:

Netopýři vyhledávají úkryty v lidských obydlích za různými účely:

1) na jaře a na podzim (březen-duben a konec srpna-říjen) můžete zaznamenat náhlý přílet jednotlivých kusů nebo i početné skupiny do objektu. Jedná se o tzv. období přeletů a lze očekávat, že netopýři z úkrytu po čase opět zmizí.

2) v létě (půlka dubna až konec srpna) se může ve Vašem domě, nejčastěji na půdě nebo v různých štěrbinách pod střechou usídlit letní kolonie samic s mláďaty. To bývají obvykle úkryty, které netopýři využívají opakovaně každý rok.

3) v zimě (listopad až půlka dubna) mohou netopýři využívat různé štěrbiny nebo teplé sklepy ve Vašem domě za účelem zimního spánku. Tyto úkryty rovněž mohou být využívány pravidelně.

V žádném případě netopýry nerušte, pokud možno se jich nedotýkejte a nezavírejte jim vletové otvory (netopýry byste takto mohli uvěznit v objektu).

Kontaktujte odborníky:

- obraťte se na Českou společnost pro ochranu netopýrů, Kališnická 4, 130 23 Praha 3, tel.: 283 069 251, 283 069 257, 283 069 265.

- pomoc můžete vyhledat i u místní organizace Českého svazu ochránců přírody, muzeua, správy chráněné krajinné oblasti nebo národního parku.

K tomuto tématu vyšel v tištěném EkoListu článek S netopýrem v domě, který si můžete přečíst i na stránkách EkoListu po drátě zde.

Martin Mach
Redaktor EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 188".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist