https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/neni-nebezpecene-pouzit-pet-lahve-jako-tepelnou-izolaci-podlahy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Není nebezpečené použít PET lahve jako tepelnou izolaci podlahy?

dotaz: 158

28. července 2003 | František Puc
Dobrý den,
chci zateplit a využívat k bydlení část sklepa. Za tím účelem je potřeba odizolovat podlahu ve sklepě a vybudovat elektrické podlahové vytápění. Zedník mi poradil, že lze použít prázdné uzavřené PET lahve jako tepelnou izolaci podlahy od země (hlína jíl). Že prý se to dnes tak dělá. Na ně potom dát 7cm beton se zabudovanou topnou spirálou.
Nehrozi v budoucnu únik jedovatých látek z takto použitých PET lahví?



odpověď:


1. srpna 2003

Dobrý den,
v tomto případě můžu docela jednoznačně říci, že žádné riziko pro zdravi ani pro životní prostředí nevidím. PET je materiál poměrně inertní. I když se z něj nějaké látky časem jistě uvolňovat budou (velmi pomalu se bude hydrolysovat na tereftalovou kyselinu a ethylenglykol), množství, které se jich takto může uvolnit, bude neškodné. Ostatně, jsou to latky biologicky odbouratelne. Navic jsou málo těkavé, takže ve vzduchu nelze očekávat snad ani měřitelné koncentrace, natož pak koncentrace toxické. (Ethylenglykol je sice poměrně toxický, ale k otravám docházi po požití, ne vdechováním par). Pro ilustraci můžu uvést, že se již desetiletí používá PET vlákno (u nás Tesil) a to jde přímo na tělo. Vlákno je chemicky stejné, ale má mnohem větší povrch nez PET lahev (to je vlastně organické sklo). Nevím ovšem, zda PET zalitý v betonu bude vhodným isolačním a stavebním materiálem. Doufejme, že ten zedník věděl, co říká...

S přáním krásného zbytku léta
Doc. Ing. Igor Linhart, CSc.
Autor je organický chemik a toxikolog.

Dobrý den,
postup doporučený zedníkem se možná "dělá", ale jeho tepelně-izolační vlastnosti jsou více než sporné. Na "laické doporučení s PET lahvemi" raději rychle zapomeňte. Ideální tepelná izolace není vzduchová mezera (což jste si možná všiml z praxe např. u oken), ale naopak vzduch uzavřený v nekonečném počtu malých vzduchových komůrek vzájemně oddělených tepelně-nevodivým materiálem. Takto nějak fungují nejen technické tepelné izolace, ale také srst zvířat a peří ptáků. Věřte, že se v haldě prázdných PET lahví příliš nezahřeje, kdežto ve spacím pytli ano. Doporučuji raději sáhnout po osvědčeném tepelně-izolačním materiálu. Na trhu je jich dostatek a celá řada z nich je vhodná pro zateplení podlahy (s dostatečnou únosností). Řada firem nabízí celé tepelně-izolační systémy, které jsou ozkoušené na mnoha stavbách a prověřeny letitou praxí. Vřele Vám doporučuji udělat si průzkum trhu v okolí vašeho bydliště a rozhodnout se na základě finančních možností, dostupnosti a možné tloušťky (kolik máte k dispozici místa pro instalaci tepelné izolace).

S pozdravem
Ing. Jan Truxa
Autor je pracovníkem konzultačního střediska EkoWatt.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 158".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist