https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/nenici-se-televize-tim-kdyz-ji-nenechavam-ve-stand-by-rezimu-a-vypinam-ji-uplne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Neničí se televize tím, když ji nenechávám ve stand by režimu a vypínám ji úplně?

dotaz: 235

12. listopadu 2007 | Klára
Dobrý den,

přítel se mne snaží přesvědčit, že vypínání televize poškozuje televizor, že je to v podstatě jako kdybychom neustále restartovali počítač. Je na tom něco pravdy? Pak by možná vyšlo lépe televizor nechat ve Vámi zmiňovaném programu stand by (pozn. red: paní Klára odkazuje k článku Energetický audit domácích spotřebičů). Prosím o rozuzlení.

Děkuji




odpověď:


16. ledna 2008

Přeji pěkný den,

při hledání odpovědi na otázku čtenářky jsme se rozhodli obrátit se přímo na kováře, tedy na výrobce televizorů. Oslovili jsme výrobce či dovozce televizorů devíti značek, na které jsme rychle dokázali najít kontakt na českém či slovenském internetu. Vyšli jsme přitom z předpokladu, že technologie výroby televizorů je podobná, získané odpovědi tedy je pravděpodobně možné zobecnit i na ty značky, jejichž výrobce jsme neoslovili či kteří neodpověděli.

Na otázku naší čtenářky, zda "časté vypínání nezkracuje životnost televizoru", neodpověděli reprezentanti značek Sanyo, Sencor, Samsung a OVP.

Odpovědi firem Panasonic, JVC, Philips, Mascom a Grundig se vesměs nesly v duchu, že odpojení televizoru od sítě ať už síťovým vypínačem či vytažením zastrčky ze zásuvky jejich televizory nepoškozuje a životnost nezkracuje. Pouze firma JVC upozornila na nevhodnost častého vypínání. Vyjádření jednotlivých firem byla následující:

  • Panasonic, Jitka Štollová: Konstrukce televizoru je provedená tak, že k poškozování celkovým vypínáním nedochází, dokonce v některých případech, podle typu technologie, naopak může životnost součástek použitých ve zdrojových obvodech prodloužit. Není tedy na závadu televizor vypínat hlavním či síťovým vypínačem. S ohledem na dobu životnosti jde o rovnocenné použití s vypínáním pomocí dálkového ovládání.
  • JVC Czech, Štěpán Synek: Vypínání televizoru síťovým vypínačem nemá zásadní vliv na životnost televizoru. Výrobce ale většinou předpokládá vypínání televizoru pomocí ovladače a nedimenzuje síťovou část na časté vypínání/zapínání spínačem. Při zapínání "natvrdo" spínačem a zdrojem procházejí krátkodobě vysoké proudy, což časem může mít částečný vliv například na mechaniku síťového vypínače. Osobně bych doporučil televizor vypínat síťovým vypínačem například jen přes noc a při běžném denním provozu vypínat jen do stand-by.
  • Grundig, Milan Machulda: Přestože jsou výrobky Grundig obecně konstruovány tak, že jejich příkon je v pohotovostním stavu velmi nízký, lze pro další úsporu elektrické energie úplně vypnout televizor síťovým vypínačem. Takové odpojení od sítě je vhodné zejména v případech, kdy bude výrobek delší dobu mimo provoz (víkend, dovolená a pod.). Vypínání hlavním vypínačem nemá žádný vliv na životnost.
  • Mascom, Petr Žďárský: Vypínání televizoru (či jakéhokoli jiného výrobku z nabídky Mascom) výrobek v žádném případě nepoškodí, naopak je rozhodně správné, a to jak s ohledem na snížení zbytečné spotřeby elektrické energie, tak i s ohledem na prodloužení životnosti přístroje. Jediné, co je vhodné dodržet, je správný postup. To jest přístroj nejprve vypnout ovladačem z provozního režimu do režimu pripravenosti (stand-by) a teprve poté jej buď vypnout síťovým vypínačem a nebo vyjmout vidlici síťového přívodu ze zásuvky.
  • Philips, Hana Klímová: Obecně lze říci, že vypínání TV přístroj neporušuje. Naopak, u klasických TV s vakuovou obrazovkou se doporučuje ji vypnout hlavním vypínačem kvůli demagnetizaci obrazovky (úspora elektrické energie je v tomto případě samozřejmostí). U nových LCD televizorů již není nutné nic odmagnetovávat, čili vypnutí do stby je rozumné pro kratší dobu mezi vypnutím a opětovným zapnutím výrobku. Ale TV i v tomto (stand-by) režimu spotřebovává elektrickou energii (cca 1W). Pro úsporu elektrické energie je proto potřeba TV odpojit od sítě. Vypnutím hlavního vypínače k tomuto dojde.
    Avšak pozor! Ne všechny modely nových LCD televizorů jsou hlavním vypínačem od sítě odpojeny!!! U takovéhoto modelu je nutné vytáhnout síťovou šňůru ze zásuvky. Lze také použít speciální prodlužovací zásuvku s vypínačem. Totéž platí i pro plazmové televizory.
    Důvod, proč není TV odpojen od síťového napájení je ten, že některé obvody zjišťují zda není vysílána informace o změně software (tzv. upgrade firmware) či změně ve vysílaných programech - změna kmitočtu, přidání stanice atd. Platí pro modely s digitálním tunerem pro příjem pozemního digitálního vysílání.
    V žádném případě nemůže dojít k poruše přístroje vypnutím. Naopak úplné odpojení od sítě se doporučuje, když nebude přístroj delší dobu používán nebo za bouřky.

Radek Svítil
Autor je šéfredaktor serveru Ekolist.cz


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 235".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist